Nabór wniosków w FSS, relacja z konferencji międzykulturowej, konkurs Juvenes Translatores 2008...
30 czerwca mija termin składania wniosków w ramach FSS
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przypomina, iż w dniu 30 czerwca upływa termin składania wniosków w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. Całkowita kwota środków dostępnych w tym naborze wynosi: 3 600 000 €.
Szczegółowe informacje nt. naboru, formularze wniosków i przewodniki dla Wnioskodawców są dostępne na stronie internetowej www.fss.org.pl.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Biurze FSS: tel. +48/022 46 31 000 fax +48/022 46 31 028 fss@frse.org.pl
Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy (FSS) to inicjatywa wspierająca współpracę edukacyjną pomiędzy Polską a krajami – darczyńcami (Islandią, Liechtensteinem, Norwegią), której celem jest zwiększenie zakresu i podniesienie jakości organizacji mobilności studentów i pracowników. FSS zakłada wykorzystanie 13,3 mln € w latach 2008-2011.
Działania, które będą realizowane w ramach FSS powinny przyczynić się do rozszerzenia wymiany studentów i pracowników uczelni pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami oraz wzmocnienia współpracy pomiędzy instytucjami edukacyjnymi tych krajów.
Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego - obejrzyj film i ściągnij bezpłatne materiały
Ponad 300 uczestników z całej Polski wzięło udział w konferencji Edukacja międzykulturowa w projektach programów edukacyjnych UE – „Uczenie się przez całe życie” i „Młodzież w działaniu”, która odbyła się dnia 2 czerwca 2008 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Jej głównym celem była prezentacja i promocja elementów edukacji międzykulturowej w programach edukacyjnych Unii Europejskiej.
Relację z konferencji, film RAZEM oraz bezpłatne materiały konferencyjne i publikacje można ściągnąć TUTAJ.
Dzień Polsko-Czesko-Słowacki, 16 czerwca 2008 r. w Warszawie
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza do udziału w Dniu Polsko-Czesko-Słowackim, 16 czerwca w Warszawie. Wydarzenie obejmuje m.in. konferencję o roli i miejscu języków oraz kultury słowiańskiej w Unii Europejskiej i w naszym regionie, spotkanie z Agnieszką Holland i pokaz jej filmu „Kopia mistrza” oraz występy artystyczne zespołu polskiego (RENTON), czeskiego (VIDOCK) i słowackiego (CHIKI-LIKI TU-A).
Szczegóły dotyczące konferencji oraz wydarzeń artystycznych znajdują się na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Wszelkich informacji udziela Pani Anna Kozdój z Przedstawicielstwa KE w Polsce: Anna.KOZDOJ@ec.europa.eu, tel. (22) 55 68 943.
Juvenes Translatores 2008 – Nowa edycja konkursu dla nastoletnich tłumaczy
- Konkurs odbędzie się w listopadzie 2008 r.– tym razem do udziału zapraszamy uczniów urodzonych w 1991 r.
- Szkoły z całej UE będą mogły zarejestrować się na stronie internetowej Juvenes Translatores w okresie rejestracji, który potrwa od 1 września do 20 października 2008 r.
- Po 20 października w drodze losowania, zostaną wybrane szkoły, które będą mogły wziąć udział w konkursie. Następnie zostaną poproszone o zarejestrowanie maksymalnie czterech uczniów do 12 listopada 2008 r.
- Teksty do tłumaczenia zostaną opracowane przez tłumaczy Komisji. Uczniowie mogą wybrać dowolne dwa języki spośród 23 języków urzędowych Unii Europejskiej, tj. język, z którego będą tłumaczyć, oraz język, na który będą tłumaczyć.
- W trosce o jakość przekładu zawodowi tłumacze zazwyczaj tłumaczą na swój język ojczysty lub język, którym posługują się najlepiej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie KONKURSU.
