treść strony

Lekcja z eTwinnerami

Rok 2021 stawia przed edukatorami ambitne zadania. Rusza cykl webinarów poświęcony edukacji medialnej i walce z dezinformacją

  • Wiosną wystartuje kampania medialna: #eTw4MediaLiteracy

    fot. eTwinning

Digitalizacja świata przebiega niezwykle szybko. Wraz z nowymi możliwościami pojawiają się wyzwania, ale też zagrożenia, z istnienia których do niedawna nie zdawaliśmy sobie sprawy. Ostatnie wymagające miesiące zweryfikowały umiejętności i wiedzę wielu nauczycieli. Oczywiste staje się, że wykształcenie odpowiednich nawyków oraz umiejętność korzystania ze sprawdzonej wiedzy i rozwinięcia kompetencji cyfrowych zdecydują o przyszłości zawodowej wielu z nich.

Program eTwinning gromadzi wokół siebie społeczność edukatorów, którzy od ponad 15 lat skupiają się na promocji efektywnego i bezpiecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji. W tym roku będą to robić jeszcze intensywniej, a to w związku z ogłoszonym tematem przewodnim 2021: „Edukacja medialna i walka z dezinformacją”.

Dzieląc się wiedzą i doświadczeniem
W całej Europie w działaniach programu  eTwinning bierze udział 900 tysięcy edukatorów. Aktywni zawodowo nauczyciele, korzystający z nowoczesnych rozwiązań podczas codziennej pracy z uczniami, już teraz prowadzą liczne webinary – bezpłatne spotkania dla zainteresowanych tematem pedagogów, podczas których demonstrują schematy lekcji, ciekawe narzędzia i metody pracy.

Pierwsze wydarzenie z tegorocznej serii poświęconej edukacji medialnej już się odbyło – to webinar w Dniu Bezpiecznego Internetu („Bezpieczna edukacja w dobie dezinformacji”), który zgromadził blisko 500 widzów. Nagranie można znaleźć na kanale eTwinning Polska w serwisie YouTube (www.youtube.com/c/eTwinningPolska) wśród dziesiątek poprzednich webinariów. Planowane spotkania z ekspertami prezentującymi kolejne aspekty zagadnienia będzie można obejrzeć na stronie: www.etwinning.pl/wydarzenia-online. Liczba miejsc podczas każdego z nich jest ograniczona.

Gotowe materiały – wystarczy pobrać
Elementy edukacji medialnej warto wpleść w lekcje z uczniami niezależnie od tego, w jakiej formie są one realizowane. eTwinnerzy, którzy od lat prowadzą zajęcia z wykorzystaniem TIK, opracowali wiele scenariuszy lekcji (np. „Bezpieczeństwo ucznia z SPE w sieci”, „Demaskujemy fake newsy – gra planszowa”, „Chroń swoje dane”) dla różnych etapów kształcenia, które można pobrać ze strony eTwinning Polska i przeprowadzić na ich podstawie lekcje w swojej klasie (materiały są tak opracowane, aby było to możliwe zarówno online, jak i stacjonarnie). Każdy scenariusz zawiera wprowadzenie w formie artykułu przygotowującego nauczyciela do realizacji tematu, wskazującego źródła ciekawych materiałów i przykładów oraz przekazującego praktyczne wskazówki.

Na platformie eTwinning, dostępnej dla zarejestrowanych nauczycieli, powstały także dwie grupy (polska i ogólnoeuropejska) poświęcone wyłącznie edukacji medialnej. Każdy zainteresowany tematem może do nich dołączyć bezpośrednio ze swojego konta i skorzystać z gromadzonych treści.

Bezpłatne szkolenia
Kursy internetowe, webinary, seminaria i konferencje eTwinning co roku wspierają rozwój kompetencji cyfrowych kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli. W 2021 r. oferta będzie jeszcze bogatsza. Na początek kwietnia zaplanowane jest wyjątkowe wydarzenie online – trzydniowa konferencja w całości poświęcona edukacji medialnej. W jej realizacji wezmą udział eksperci z różnych sektorów i doświadczeni eTwinnerzy, którzy wspólnie opracują nie tylko inspirujące warsztaty i wykłady, ale także praktyczne materiały wspierające codzienne działania nauczycieli. W przygotowaniu są też kolejne spotkania tematyczne.

Kampania medialna: #eTw4MediaLiteracy
Tradycyjnie na wiosnę wystartuje także ogólnoeuropejska kampania informacyjno-promocyjna eTwinning poświęcona tematyce bieżącego roku. W jej programie znajdą się liczne międzynarodowe wydarzenia online: seminaria poświęcone szukaniu partnerów do projektów tematycznych, webinary, konferencje, konkursy. Już wkrótce na stronie programu pojawią się szczegóły akcji oraz daty planowanych eventów!

Wszystkie działania i materiały poświęcone edukacji medialnej znajdują się na: stronie internetowej eTwinning.