30 lat dobrej passy


Wymiany w ramach programu Erasmus oraz jego następcy, czyli programu Erasmus+, organizowane są w Europie już od 30 lat. Polacy biorą w nich udział od roku 1998.

Przez ten czas z mobilności skorzystało już ok. 240 tysięcy osób – nie tylko studentów, ale i pracowników naukowych. Gdyby wszyscy oni mogli się dziś spotkać, zapełniliby trybuny czterech stadionów takich, jak PGE Narodowy. A gdyby zebrać razem tych, którzy do Polski przyjechali na studia – byłoby ich tylu, co mieszkańców Słupska!

Efekty zagranicznych doświadczeń przynoszą owoce w postaci rozwoju polskiej nauki. Jako Zarząd FRSE cieszymy się, że dużą rolę w tym sukcesie odgrywa nasza Fundacja – jedyna w Polsce instytucja z tak ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu edukacyjnymi programami europejskimi. Nasz dorobek to nie tylko zrealizowane przez Państwa projekty. FRSE od lat uczestniczy też w badaniach wpływu oraz rezultatów programu Erasmus+, nagradza edukatorów, beneficjentów i dziennikarzy, prowadzi program eTwinning, a od ubiegłego roku organizuje też regionalne konferencje EDUinspiracje, pokazując jak wykorzystywać europejskie fundusze.

FRSE to również różnego rodzaju wydawnictwa: sprawozdania, raporty, opracowania tematyczne i monografie. W naszej czytelni można znaleźć ponad 500 publikacji. W oparciu o te zasoby powołaliśmy wydawnictwo FRSE, które pod jedną nazwą połączy wszystkie inicjatywy edytorskie. W planach mamy też rozwój prac analityczno-badawczych. Zgromadzone przez nas dane chcemy wykorzystywać do badania zmian w polskiej edukacji oraz stanu umiędzynarodowienia polskiej nauki. Jesteśmy przekonani, że solidnie zebrane dane i dogłębne ich analizy są fundamentem świadomej dyskusji o rozwoju polityki edukacyjnej. Dlatego otwarcie archiwów oraz postawienie na rozwój analityczno-badawczy jest priorytetem naszej pracy na kolejne lata.

Jubileusz Erasmusa jest powodem do naszej dumy i wspólnego świętowania sukcesów programu tworzącego przestrzeń dla wielu ciekawych i różnorodnych projektów, których granice wyznaczają jedynie granice kreatywności i pasji ich Uczestników i Beneficjentów. Minione lata pokazały, że takie granice właściwie nie istnieją.