Bezpieczeństwo na stażu to priorytet!


Jak bezpiecznie wyjechać i wrócić ze stażu w czasie pandemii? Radzi Waldemar Gardiasz.

  1. Porozmawiaj szczerze z rodzicami i uczniami. Powiedz im o wszystkich wątpliwościach i zagrożeniach. Przedstaw plan wyjazdu. Opowiedz, jaka sytuacja epidemiczna panuje w kraju, gdzie odbędzie się staż. Niech wcześniej wiedzą, na jakich warunkach zorganizujesz praktyki. Daj rodzicom czas na podjęcie decyzji.
  2. Szalenie ważny jest partner zagraniczny, który na miejscu organizuje uczniom praktyki, czas wolny i wszystkie atrakcje, by pobyt był ciekawy. Jeśli jest wiarygodny, masz z nim same pozytywne doświadczenia i – co ważne – realizuje wszystkie zapisy z umowy, to nie podejmujesz ryzyka.
  3. Zadbaj o bezpieczeństwo uczestników. Warto przecierpieć dwa dni w autokarze, ale mieć wszystko pod kontrolą niż zapewnić krótszą podróż samolotem, ale ryzykując kontakt z wieloma osobami. Umówiliśmy się z firmą przewozową, że jeśli któryś z uczestników zachoruje, to w ciągu trzech dni od naszego zgłoszenia, podstawią autokar, którym wrócimy do Polski.
  4. Dobierz odpowiednie osoby. Jeśli masz w szkole zaufanych ludzi, którzy myślą podobnie jak ty, wiedzą, po co jest wyjazd na Erasmusa, i nie bagatelizują zagrożenia koronawirusem, nie będziesz miał problemu z przydzieleniem ról i scedowaniem na nich odpowiedzialności za konkretne zadania.
  5. Zdrowy rozsądek! Trzeba się nastawić, że przy wyjeździe na ten projekt w czasie pandemii nie da się nic przewidzieć. Dlatego trzeba mieć przygotowane plany awaryjne i reagować na bieżąco.

Porady są częścią reportażu z pierwszego wyjazdu stażystów ze Zwierzyńca w ramach programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Artykuły powiązane:
Wyjechali na staż – maseczki na twarz
Odwagi – wyjazd w czasie pandemii

Zdjęcie: archiwum projektu