Jak bezpiecznie wyjechać i wrócić ze stażu w czasie pandemii? Radzi Waldemar Gardiasz.
- Porozmawiaj szczerze z rodzicami i uczniami. Powiedz im o wszystkich wątpliwościach i zagrożeniach. Przedstaw plan wyjazdu. Opowiedz, jaka sytuacja epidemiczna panuje w kraju, gdzie odbędzie się staż. Niech wcześniej wiedzą, na jakich warunkach zorganizujesz praktyki. Daj rodzicom czas na podjęcie decyzji.
- Szalenie ważny jest partner zagraniczny, który na miejscu organizuje uczniom praktyki, czas wolny i wszystkie atrakcje, by pobyt był ciekawy. Jeśli jest wiarygodny, masz z nim same pozytywne doświadczenia i – co ważne – realizuje wszystkie zapisy z umowy, to nie podejmujesz ryzyka.
- Zadbaj o bezpieczeństwo uczestników. Warto przecierpieć dwa dni w autokarze, ale mieć wszystko pod kontrolą niż zapewnić krótszą podróż samolotem, ale ryzykując kontakt z wieloma osobami. Umówiliśmy się z firmą przewozową, że jeśli któryś z uczestników zachoruje, to w ciągu trzech dni od naszego zgłoszenia, podstawią autokar, którym wrócimy do Polski.
- Dobierz odpowiednie osoby. Jeśli masz w szkole zaufanych ludzi, którzy myślą podobnie jak ty, wiedzą, po co jest wyjazd na Erasmusa, i nie bagatelizują zagrożenia koronawirusem, nie będziesz miał problemu z przydzieleniem ról i scedowaniem na nich odpowiedzialności za konkretne zadania.
- Zdrowy rozsądek! Trzeba się nastawić, że przy wyjeździe na ten projekt w czasie pandemii nie da się nic przewidzieć. Dlatego trzeba mieć przygotowane plany awaryjne i reagować na bieżąco.
Porady są częścią reportażu z pierwszego wyjazdu stażystów ze Zwierzyńca w ramach programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Artykuły powiązane:
Wyjechali na staż – maseczki na twarz
Odwagi – wyjazd w czasie pandemii
Zdjęcie: archiwum projektu