Blogi nie tylko do zabawy


Lubisz przeglądać wpisy blogerów? Wiesz, że istnieje wiele blogów, które w przystępny i ciekawy sposób przekazują wartościową wiedzę? Oto nasze propozycje

Liczba blogów, w tym edukacyjnych, jest olbrzymia i wciąż rośnie. Mają one różny poziom, ale niemal każdy wprowadza coś nowego. Jeśli nie masz czasu na własne poszukiwania, skorzystaj z poniższej listy.

DYDAKTYKA INFORMATYKI | dydaktykainformatyki.blogspot.com

Autor bloga Władysław Czaja zamieszcza tu materiały dotyczące prowadzonych przez siebie zajęć szkolnych. Tłumaczenia i definicje są zawsze przystępne i pozwalają dogłębnie zapoznać się z tematem. Są też dość uniwersalne, dzięki czemu mogą korzystać z nich zarówno uczniowie szkół średnich, jak i wszyscy pasjonaci informatyki.

MATEMATYKA, FIZYKA I PROJEKTY EDUKACYJNE | www.hojnacka.net

Blog nauczycielki Zdzisławy Hojnackiej jest skarbnicą wiedzy fizycznej i matematycznej, przedstawionej w postaci krótkich i pomysłowych opisów, a także licznych animacji i prezentacji przygotowanych przez uczniów, testów online czy przykładowych zadań ze sprawdzianów i matury.

BIBLIOTEKA GIMNAZJUM NR 3 IM. H. SIENKIEWICZA W BĘDZINIE | bibliotekarka.bedzin.pl

Blog najbardziej spodoba się molom książkowym, ponieważ autorka – Izabela Tumas – opisuje i recenzuje na nim najlepsze pozycje na rynku wydawniczym. Odnaleźć można tutaj streszczenia i opracowania wszystkich dzieł literackich omawianych na lekcjach na poziomie gimnazjum i liceum.

PIĘKNO NEUROBIOLOGII | vetulani.wordpress.com

Zajrzeć mogą tutaj wszyscy fascynaci medycyny. Autor bloga Jerzy Vetulani jest znanym neurobiologiem. Na stronie znajdują się notatki dotyczące tematów, które akurat zafascynowały twórcę witryny, a także fragmenty interesujących wykładów.

REALNE ZARABIANIE W SIECI | realne-zarabianie.blogspot.com

Tomasz Marciniak jest pasjonatem nauk ekonomicznych. Na blogu szczegółowo opisał różne sposoby na uzyskiwanie dochodów w internecie. Każdej metodzie (np. reklamie kontekstowej czy copywritingowi) poświęcił oddzielny artykuł.

BLOG O JĘZYKU NIEMIECKIM | blog.tyczkowski.com

Witryna Łukasza Tyczkowskiego jest prawdziwym skarbem dla wszystkich ludzi chcących poznać język naszych zachodnich sąsiadów. Gramatyka niemiecka, słowniki tematyczne i obrazkowe, ciekawe materiały dydaktyczne, teksty, filmy, nagrania, podcasty, ćwiczenia interaktywne z odpowiedziami, realioznawstwo, wypracowania i wiele, wiele więcej… – czytamy na stronie startowej.

JĘZYK – LITERATURA – EDUKACJA | http://lukaszrokicki.pl

Blog ten prowadzony jest przez doświadczonego nauczyciela języka polskiego – Łukasza Rokickiego. W kolejnych wpisach omawia te zagadnienia mowy rodzimej, które sprawiają młodzieży najwięcej problemów i stara się je jak najprzystępniej wytłumaczyć.

LEARN ENGLISH ŚPIEWAJĄCO | http://english-spiewajaco.blogspot.com

Język angielski poznasz tutaj przez… teksty piosenek! Dobrano je w taki sposób, by zawierały słownictwo z jednej tylko kategorii tematycznej. Słuchając nagrań, a następnie powtarzając usłyszane tam słowa, przyspieszasz znacznie naukę.

A MOŻE SAMODZIELNIE?

Dlaczego warto prowadzić bloga? Na to pytanie świetnie odpowiada prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego PAN: „Przed okresem upowszechnienia internetu Polacy pisali rzadko. Pisali uczniowie w szkole – bo musieli, dziennikarze – bo też musieli, naukowcy – bo wypadało i właściwie nikt więcej, a cała Polska ograniczała się do „Pozdrowienia z wakacji przesyła Franek”. Na tym się kończyła polszczyzna pisana. Od czasu, jak się pojawiły blogi i czaty, Polacy zaczęli pisać. Dzisiaj wszyscy piszą, to jest rzecz nowa, która mi się podoba.