Daj szansę swojemu CV


Czy wiesz, że rekruter na jedno CV ma często tylko niecałą minutę? Pomóż sobie i jemu, wykorzystując dostępny w całej UE kreator Europass CV. Skorzystało z niego już ponad 100 mln osób.

Telefoniczne rozmowy kwalifikacyjne, spotkania z rekruterem – do tych etapów rekrutacji kandydaci zazwyczaj przygotowują się solidnie. Zdobywają wcześniej dodatkowe informacje o firmie, odpowiadają sobie na najpowszechniej zadawane pytania rekrutacyjne, opracowują jak najlepszą „własną historię” kariery albo ćwiczą różne scenki. Wciąż sporo kandydatów zapomina jednak o tym, w jaki sposób będą wyglądały dokumenty, które trafią do rekrutera. A to przecież w dużej mierze od nich zależeć będzie to, czy kandydat zostanie w ogóle zaproszony do dalszych etapów procesu rekrutacji.

Zastanówmy się, jak wygląda codzienna praca osoby prowadzącej procesy rekrutacyjne, np. w większej korporacji. Zapewne prowadzi ona od kilku do kilkunastu, a w kluczowych momentach nawet kilkudziesięciu rekrutacji jednocześnie. Odpowiada za część procesu lub za jego całość, czyli najpierw przegląda spływające CV, później prowadzi rozmowy, a na koniec podejmuje decyzję, często wspólnie z menedżerem zatrudniającym. Ile czasu jest w stanie poświęcić na weryfikację samego CV? Przy takiej ilości pracy zapewne maksymalnie minutę. Zrozumienie tego faktu na pewno rzuci inne światło na sam proces rekrutacji jako całości – dokumenty aplikacyjne, ich forma, przejrzystość, jasna struktura mają kluczowe znaczenie. To od twojego CV zależy przecież, czy dostaniesz zaproszenie do kolejnego etapu.

W związku z tym pojawia się kolejne pytanie: co w takim razie zrobić, żeby rekruter zaprosił właśnie mnie do udziału w rekrutacji? Niestety, w tym obszarze uniwersalnej odpowiedzi nie ma. Jest za to kilka wskazówek, które na pewno zwiększą prawdopodobieństwo sukcesu.

Prosto i czytelnie
CV powinno mieć prostą, czytelną strukturę – najlepiej przy jego tworzeniu skorzystać z darmowych kreatorów, które pozwalają ułożyć wszystkie potrzebne informacje w odpowiedniej konfiguracji. Co więcej, sporo kreatorów jest już rozpoznawalnych na rynku i ich struktura jest znana rekruterom, co stanowi duży plus. Jednym z takich rozwiązań dostępnych w bezpłatnej formie jest Europass CV, z którego w całej Unii Europejskiej skorzystało już ponad 100 mln osób. Daje to swojego rodzaju gwarancję jakości oferowanego rozwiązania.

Może pojawić się pytanie, czy użycie powszechnego formatu nie obniży naszych szans w procesie rekrutacji. Czy nie lepiej stworzyć unikalny szablon w formie graficznej, który będzie mocno spersonalizowany? Tutaj na pewno trzeba wziąć pod uwagę stanowisko, na które aplikujemy. Jeżeli szukamy zatrudnienia w branży kreatywnej, gdzie wręcz pożądane jest wychodzenie poza schematy, wtedy oczywiście warto stworzyć unikalne CV, które pokaże twoją nieszablonowość. Jeżeli ubiegasz się o pracę w międzynarodowej firmie, wtedy warto postawić na sprawdzony i rozpoznawalny kreator, którym jest właśnie Europass CV. W tym wypadku zawodowi rekruterzy wolą zapoznać się z osiągnięciami przedstawionymi w prostej i czytelnej formie, niż wyszukiwać potrzebne im informacje w przesyconym graficznie dokumencie.

Starannie się opisz
Często na samym etapie screeningu, czyli pobieżnego zapoznawania się z aplikacją, rekruter szuka jedynie kilku kluczowych informacji, od których zależy, czy poświęci danej kandydaturze więcej czasu. Jakie to mogą być kryteria? Przede wszystkim znajomość języków obcych, którą warto zaprezentować spójnie. Dobrze, jeżeli będzie dodatkowo uzupełniona o poziom znajomości języka, czyli biegłość w rozumieniu, mówieniu i pisaniu. Liczą się też umiejętności zawodowe, czyli np. znajomość konkretnych programów (SAP, Symfonia, AutoCAD) oraz posiadanie specjalistycznych uprawnień i certyfikatów.

Koniecznie trzeba też przedstawić swoje doświadczenia zawodowe. Pamiętaj, że nie wystarczy sama nazwa stanowiska, powinno się przytoczyć od trzech do pięciu głównych obowiązków, obszarów, za które odpowiadałeś. Im konkretniej, tym lepiej. Dlatego zastanów się, w ilu projektach brałeś udział, jakimi zespołami zarządzałeś, jaki np. był wzrost sprzedaży dzięki twojej pracy. Jeśli zaś ubiegasz się o swoją pierwszą pracę, zastanów się, czy możesz pochwalić się działalnością np. w organizacjach studenckich, wolontariatach. Praktycznie każda osoba jest w stanie wpisać taki element do swojego CV, który pokaże, że mimo braku doświadczenia zawodowego możesz być pracownikiem o dużym potencjale.
Oczywiście kolejnym obowiązkowym punktem jest edukacja. Uczelnia, szkoły średnie, dodatkowe specjalistyczne kursy – pracodawca na pewno zwróci na to uwagę.

Nie kreuj rzeczywistości
Nie zapominajmy o swoich zainteresowaniach i hobby, które także mogą pokazać nas jako ciekawych i interesujących kandydatów. Najważniejsze jest to, aby pisać prawdę. Często zdarza się tak, że kandydaci na siłę wpisują oryginalne zainteresowania, co wychodzi na jaw w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Zwykle zapada wówczas niezręczna ciszy. Jeżeli lubisz literaturę, wskaż konkretnego autora albo tytuł książki, którą przeczytałeś ostatnio. Bądź gotowy na szczegółowe pytania dotyczące swoich zainteresowań.

Na koniec pamiętaj, żeby swoje CV zapisać w formacie PDF. Będziesz mieć pewność, że rekruter zobaczy je w takiej formie, w jakiej dokument został przygotowany.

Wszystkie warunki dobrego kreatora spełnia dostępny online Europass CV, doskonale znany w wielu firmach w całej Unii Europejskiej. Korzystając z niego, możesz ułatwić pracę rekruterom już od początku starania się o pracę, co może zaowocować podpisaniem umowy z wymarzonym pracodawcą. Kreator znajdziesz na stronie internetowej www.europass.org.pl.