Droga od pomysłu do pomyślnego zakończenia projektu jest zwykle długa i pełna wyzwań. Końcowy sukces wynagradza jednak trudności. Laureaci Nagród Edukacyjnych FRSE wiedzą o tym najlepiej
Wyzwania pojawiają się na każdym etapie, począwszy od opracowania odpowiedniego planu działań, poprzez ich realizację, aż po upowszechnianie wypracowanych rezultatów. Każdy zespół realizujący międzynarodowy projekt edukacyjny musi włożyć wiele wysiłku, aby dotrzeć do szczęśliwego finału.
Pracę związaną z realizacją projektów warto docenić zwłaszcza, gdy ich rezultaty są innowacyjne i trwałe – tylko takie przedsięwzięcia zmieniają i modernizują cały system edukacji. Trzeba też pamiętać, że za każdym z sukcesów stoją konkretni ludzie, inspirujący i pełni pasji.
Nagrodzenie najlepszych projektów edukacyjnych oraz osób szczególnie zaangażowanych w ich realizację to idea, która przyświeca konkursom organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Konkursy te to EDUinspiracje (na najlepszy projekt edukacyjny), EDUinspirator (nagroda dla osób szczególnie zaangażowanych w realizację projektów) oraz EDUinspiracje – Media (dla dziennikarzy, którzy wspierają międzynarodowe programy edukacyjne). Przedsięwzięcia te wpisały się na dobre w działalność FRSE. W ramach tegorocznej edycji do nagród nominowano 35 instytucji i 29 osób. Gala rozdania nagród odbyła się 24 listopada 2015 r. w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu EDUinspiracje brzmiało: Dobry rezultat – trwałe oddziaływanie. Wybór takiego hasła konkursowego miał zwrócić uwagę beneficjentów na fakt, że prawdziwym sukcesem projektu jest trwały wpływ, jaki wywiera on na otoczenie – na samych beneficjentów oraz na ich środowisko lokalne. Podkreślił to otwierając galę Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE. Jak zauważył, w konkursie wybrano najlepsze projekty spośród ogromnej liczby ponad 3 tys. przedsięwzięć zrealizowanych w ciągu ostatniego roku w ramach programu Erasmus+ i innych programów zarządzanych przez FRSE. – Dzisiejsza gala to świetna okazja, by poznać te najciekawsze – dodał.
O tym, co składa się na sukces każdego projektu mówiła podczas uroczystości Kinga Baranowska, wybitna himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. – Kluczem jest praca zespołowa – podkreśliła. I choć miała na myśli wspinaczkę wysokogórską, to jej słowa świetnie pasują również do realizacji projektów edukacyjnych. Jak mówiła Baranowska, determinacja, pasja, umiejętność przezwyciężania trudności i wytrwałość w dążeniu do celu to cechy, które przydają się każdemu.
Oczekiwanie na najważniejszą część wieczoru – rozdanie nagród – umiliła gościom muzyka tria smyczkowego Unforgettable, złożonego z absolwentek Akademii Muzycznej w Poznaniu. Gdy instrumenty umilkły, można już było honorować laureatów. Zwycięzcom konkursu EDUinspiracje statuetki wręczyli Mirosław Marczewski oraz Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W gronie nagrodzonych znalazło się siedem instytucji z różnych sektorów edukacji, które – zdaniem Kapituły konkursu – zrealizowały w ubiegłym roku najlepsze projekty międzynarodowe w ramach programu Erasmus+ i innych programów zarządzanych przez FRSE. Rozstrzygnięcia przyniosły wiele wzruszeń – goście do ostatniej chwili nie wiedzieli, komu przypadnie statuetka.
Następnie przyszedł czas na wyłonienie zwycięzców konkursu EDUinspirator. Nagrody wręczyli członkowie Kapituły konkursu: prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski i Jan Truszczyński, w towarzystwie zastępcy dyrektora generalnego FRSE Tomasza Bratka. Wyróżnienia otrzymali uczestnicy i koordynatorzy inicjatyw dofinansowanych przez FRSE, docenieni za szczególne zaangażowanie w realizację projektów edukacyjnych. Siedmioro laureatów wyłonionych w tegorocznej edycji konkursu reprezentuje różne sektory edukacji, łączy ich za to pasja i wysoka jakość podejmowanych działań.
Trzeci konkurs, w którym przyznano nagrody w trakcie Gali, to EDUinspiracje – Media, w tym roku zorganizowany po raz pierwszy. Nagrodzono w nim dziennikarzy opisujących międzynarodowe projekty edukacyjne. Kapituła konkursu przyznała pięć nagród i jedno wyróżnienie w czterech kategoriach, wskazując najciekawsze i najbardziej wartościowe materiały. Nagrody wręczyli: Arkadiusz Jarkiewicz, dyrektor departamentu ekonomicznego MEN, prof. dr hab. Dariusz Rott, przewodniczący Kapituły EDUinspiracje – Media oraz Marcin Rolnik, członek zarządu FRSE.
Po zakończeniu Gali był czas na gratulacje i pamiątkowe zdjęcia. Teraz pozostaje czekać na kolejną edycję konkursu – i następną, szóstą już, Galę Wręczenia Nagród Edukacyjnych FRSE.
LAUREACI KONKURSÓW
EDUINSPIRACJE NA NAJLEPSZY PROJEKT EDUKACYJNY
- Gimnazjum im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu za projekt Why Maths?
- Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Warszawie za projekt Safer Europe by higher qualified water safety managers
- Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu za projekt Mobilność studentów i pracowników 2013 program LLP Erasmus
- Areszt Śledczy w Olsztynie za projekt A new way to social skills
- Towarzystwo Teatralne im. Jędrzeja Cierniaka za projekt Teatramat – Merytoryczne Zaplecze Teatru Amatorskiego
- Nieformalna Grupa Młodzieży Youth Human Impact z Łomży za projekt Śladami praw człowieka – poznajemy przeszłość i zmieniamy teraźniejszość
- XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie za projekt Szkoła nauczycielką życia
EDUINSPIRATOR DLA OSÓB SZCZEGÓLNIE ZAANGAŻOWANYCH W REALIZACJĘ PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
- Piotr Zimoch
- Marta Zając-Ossowska
- Barbara Bilewicz-Kuźnia
- Małgorzata Tarasiuk
- Paulina Gortat-Gapińska
- Oktawia Gorzeńska
- Anna Boguszewska-Allina
EDUINSPIRACJE – MEDIA DLA AUTORÓW NAJLEPSZYCH MATERIAŁÓW DZIENNIKARSKICH
- Bernadetta Szczypta za audycję radiową pt. Nie zwracają na nich uwagi
- Katarzyna Kornet za audycję radiową pt. Studenci w świat wzięci
- Aneta Kunowska za cykl materiałów prasowych Erasmusowcy, Studia po estońsku i włosku i W południowych i północnych klimatach
- Tomasz Paziewski za audycję radiową pt. Europass
- Kazimierz Netka za artykuł pt. Młodzi Pomorzanie ruszyli w świat. Młodzież świata dostrzegła Pomorze
- Wyróżnienie dla Krystyny Nity za cykl artykułów