Powoli kończy się rok, w którym obchodziliśmy 10-lecie programu eTwinning. Sposobów świętowania było tyle, ile korzyści z realizacji projektów
Z okazji 10-lecia programu polskie szkoły i przedszkola organizowały spotkania, apele, marsze, korowody ulicami miast, a nawet rajd rowerowy. W wielu miejscach tworzono „ludzkie” logo, ustawiając się do zdjęcia w taki sposób, by stworzyć nazwę programu lub symboliczną „10”. Jedzono urodzinowe torty, rozbijano urodzinową piniatę, wypuszczano żółte i niebieskie balony w takt piosenki Chodź, pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko, przekazywano życzenia i śpiewano Sto lat, eTwinning w kilku językach. Odbywały się też gry i zabawy, przyjaciele ze szkół partnerskich tańczyli, pisali oraz recytowali wiersze i wierszyki. Plakaty, rysunki i flagi namalowane przez dzieci tworzyły kolorową scenografię. Uczniowie spotykali się ze swoimi kolegami z innego kraju na Skypie i nawet słaba jakość połączenia nie przeszkadzała im w kontaktach.
10-lecie programu było znakomitą okazją do wspominania zrealizowanych już projektów lub tych aktualnie trwających. W wielu szkołach zorganizowano więc wystawy ze stoiskami pełnymi publikacji oraz prezentacje dla pedagogów i samorządowców.
Przedszkolaki z Zabrza na 10-lecie eTwinningu zrealizowały 10 specjalnych zadań, między innymi zajadając się 10 truskawkami, wbijając solidnie 10 gwoździ, wykonując 10 szpagatów i piruetów, czy obdarzając nas 10 uśmiechami po wypiciu soku z cytryny. W przedszkolu we Wrocławiu dzieci witały się w kilku językach: polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim i szwedzkim. Następnie podzieliły się na „mieszkańców” Polski, Niemiec, Francji i Włoch, wybrały klocki i wspólnie budowały most łączący ich państwa. Z kolei uczniowie ze szkoły podstawowej w Zambrowie, podzieleni na 5 zespołów, wykonali 10 różnych zadań zaszyfrowanych w kodach QR. A gimnazjaliści z Rudy Śląskiej przygotowali pantomimę symbolicznie przedstawiającą ideę eTwinningu oraz zatańczyli sirtaki. W szkole podstawowej w Sanoku rozegrano zaś mecz pomiędzy chłopcami z grupy piłkarskiej a eTwinningTEAM. Zmagania zakończyły się remisem 3:3. A w programie artystycznym uczniowie przedstawili wymarzone miejsca, w których chcieliby świętować 10. urodziny eTwinning (Londyn i nowojorski Broadway) oraz zaprezentowali swoje ulubione utwory muzyczne.
Gala 10-lecia programu eTwinning odbyła się 11 września 2015 r. w sali Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie. Spotkali się tam ludzie, bez których eTwinning nie byłby tym, czym jest dziś. Podczas konferencji wręczono wyróżnienia szkołom, instytucjom i osobom, dzięki którym eTwinning rozwijał się tak doskonale i z ogromnymi sukcesami. Dr Leszek Rudak, juror konkursu Nasz projekt eTwinning, komentuje: – Współcześni polscy uczniowie z coraz większą swobodą porozumiewają się z kolegami zza gór, mórz i rzek. Język angielski, podstawa komunikacji w większości projektów, nie jest już w Polsce nikomu straszny. (…) Podobnie zmienia się podejście uczniów do technologii komputerowej. Oni z niej korzystają, bo wychowali się obok komputera, z telefonem komórkowym w kieszeni. Używają tych urządzeń bez szczególnej fascynacji np. rozdzielczością ekranów, bo to dla nich coś oczywistego.
To wszystko efekt m.in. programu eTwinning. Dlatego wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy brali udział w projektach należą się – z okazji 10. rocznicy przedsięwzięcia – podziękowania i gratulacje.
Więcej informacji o obchodach 10-lecia na stronie www.etwinning.pl/10-urodziny.