Doświadczenie i inspiracja


Projekty Wolontariatu Europejskiego (EVS) zmieniają świat i samych wolontariuszy. Kto jeszcze się o tym nie przekonał, w najbliższych miesiącach będzie miał ku temu mnóstwo okazji. W całej Europie świętujemy bowiem 20-lecie tej wyjątkowej akcji, dzięki której ponad sto tysięcy młodych Europejczyków sprawdziło na własnej skórze, jak to jest żyć i pomagać za granicą.

Z okazji jubileuszu na Starym Kontynencie organizowanych jest wiele wydarzeń, w trakcie których prezentowane są historie wolontariuszy i korzyści płynące z mobilności – zarówno dla indywidualnych uczestników, jak i organizacji. Tematów tych nie mogło więc zabraknąć w tym wydaniu „Europy dla Aktywnych”. O wolontariacie rozmawiamy z pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania Wojciechem Kaczmarczykiem (s. 1-3) oraz byłą uczestniczką projektu EVS Moniką Mrówczyńską (s. 16-17). Opisujemy też organizacje-weteranki (s. 18), od lat zaangażowane w realizację projektów, które wysłały za granicę lub przyjęły w Polsce tysiące młodych ludzi.

W „Europie…”przybliżamy też szczegóły obchodów jubileuszu EVS w naszym kraju. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ planuje jesienią spotkanie dla akredytowanych organizacji goszczących i wysyłających, a podczas konkursu EDUinspiracje chce w szczególny sposób uhonorować osoby zaangażowane w realizację projektów (szczegóły na s. 2). Pamiętamy też jednak, że w obchodach święta EVS chodzi nie tylko o to, by przypomnieć, podsumować i podziękować, ale także by zainspirować i zachęcić. Temu właśnie służyć będzie specjalna publikacja przygotowywana w ramach akcji „20 historii na 20-lecie Wolontariatu Europejskiego”. Polscy ekswolontariusze podzielą się swoimi doświadczeniami, jeszcze raz udowadniając, że EVS zmienił ich życie i świat wokół nich.

Wszystkim organizacjom i osobom, dzięki którym unijna akcja odniosła sukces – dziękuję i gratuluję. A tych wciąż wątpiących zapraszam do lektury.