Duch Erasmusa uleczy Unię


Prawie 400 uczestników z 43 krajów, 9 inspirujących warsztatów z praktykami biznesu, nauki i polityki oraz menedżerami, ponad 10 kluczowych debat i paneli dyskusyjnych, tysiące rozmów w kuluarach, a także spotkania z najważniejszymi polskimi i europejskimi decydentami – tak w dużym skrócie można podsumować XII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów (FEML) w Nowym Sączu, które 7 września 2017 r. przeszło do historii.

Już podczas sesji otwierającej, która odbyła się we wtorek 5 września, uczestnicy Forum usłyszeli słowa pełne wsparcia i mobilizacji.

Wierzę, że chcecie być liderami budującymi więzi społeczne i przełamującymi schematy oraz jesteście gotowi realizować cele na pozór nierealne – powiedział Wojciech Piech, Wiceprezydent Nowego Sącza.

Twórcze, ale i realne znaczenie Forum Ekonomicznego zaakcentowała również Agata Dziubińska-Gawlik, Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw.

Od 12 lat młodzi ludzie z całej Europy przyjeżdżają tutaj, by kreować nowy wizerunek Starego Kontynentu – powiedziała. – Wyzwanie stoi przed każdym z nas. Dyskutujcie, twórzcie, zadawajcie pytania, szukajcie odpowiedzi. Europa na to czeka! – zachęcała młodych liderów.

Wtorkowe dyskusje koncentrowały się na współczesnym przywództwie, polityce młodzieżowej oraz przyszłości Unii Europejskiej. Biorący udział w debatach – zarówno politycy, jak i młodzi liderzy – nie mieli wątpliwości, że w 2025 r. Wspólnota wciąż będzie istnieć. Wielu z nich podkreślało jednak, że reforma jest nieodzowna.

Są osoby, które nigdy nie doświadczyły „ducha Erasmusowego”. Na szczęście my jesteśmy już z pokolenia bardziej tolerancyjnego i otwartego, dlatego wierzę, że uda nam się przezwyciężyć problemy, przed którymi staje teraz UE – przekonywała Nikolett Garai (Węgry).

Zachęcam was, abyście sięgnęli po strumień unijnych pieniędzy, które Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji może przeznaczyć na wasz rozwój i działanie – powiedział dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji (FRSE) podczas dyskusji poświęconej polityce młodzieżowej. – Wspieramy osoby pracujące z młodzieżą, szkolimy w ramach programu SALTO. Działamy 20 lat, więc jest duże prawdopodobieństwo, że w waszym środowisku ktoś już korzystał z naszych środków – zaznaczył.

Nowością tegorocznej edycji Forum Młodych Liderów były różnorodne warsztaty prowadzone przez ekspertów biznesu, nauki i polityki, które zostały przyjęte przez uczestników z wielkim entuzjazmem. Podczas jednego z nich – Elevator pitch – prowadzący Piotr Bucki, szkoleniowiec, wykładowca, coach i manager, zwracał uwagę na kluczowe elementy skutecznego zaprezentowania swojego pomysłu w krótkim czasie: podkreślanie podobieństw między nami a naszym rozmówcą i korzyści, które odniesie z realizacji przedstawianej mu idei.

W środę, 6 września, uczestnicy FEML rozmawiali o innowacjach, startupach oraz współpracy nauki z biznesem. Dużo pozytywnych odczuć i emocji wzbudziły dwa wystąpienia specjalne: prezydenta Republiki Macedonii Gjorge Ivanova oraz premier polskiego rządu Beaty Szydło.

Powinniście myśleć pozytywnie. Gąsienica zawsze zamieni się w kokon, a z niego wyłoni się motyl – mówił prezydent Macedonii.

Najważniejsze to nie bać się walczyć o swoje marzenia. Czasami obawiamy się, że one nie zostaną zaakceptowane przez innych. Mimo to zachęcam, żeby każdy pomysł przekładać na działanie, nawet jeśli będziecie popełniać błędy – przekonywała premier Beata Szydło.

Ostatni dzień FEML, czwartek 7 września, uczestnicy spędzili w Krynicy-Zdroju, gdzie wzięli udział w sesji plenarnej XXVII Forum Ekonomicznego oraz dwóch debatach: „Budowanie kapitału rozwojowego – edukacja, praca, przyszłość”, a także „Rozwój edukacji w Europie”.

Warto już od najmłodszych lat tłumaczyć dzieciom, czym jest procent składany i skąd się biorą pieniądze w bankomacie. Edukacja finansowa nie może rozpoczynać się dopiero w wieku 18 lat – przekonywał podczas pierwszej z nich Grzegorz Chłopek, Prezes Zarządu Nationale Nederlanden.

Podczas drugiej dyskusji Tadeusz Wojciechowski, Zastępca Dyrektora Pionu Analityczno-Badawczego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przypomniał, że już w średniowieczu człowiekiem światłym i wykształconym był ten, kto dużo podróżował po świecie oraz uczył się na różnych uniwersytetach.

Większość środków z programu Erasmus+ przeznaczamy na rozwój mobilności. Rozdysponowaliśmy już ponad 172 miliony euro – przypomniał.

Po czterech dniach intensywnych spotkań, dyskusji, warsztatów i debat w ramach XII Forum można mieć nadzieję, że już wkrótce Unia Europejska pod wodzą młodych liderów z pokolenia Erasmusa przeżyje swoje odrodzenie.