Dwie dekady wrażeń


W 2016 r. przypada 20-lecie istnienia Wolontariatu Europejskiego. Jest okazja do świętowania na europejską skalę!

Ponad 100 000 uczestników, prawie 5000 akredytowanych organizacji w Europie i krajach partnerskich, niezliczona ilość niezwykłych historii wolontariuszy – tak, w największym skrócie, można podsumować 20 lat Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service). Unijny program przyciągający coraz więcej młodych osób właśnie obchodzi okrągłe urodziny.

Z okazji jubileuszu w całej Europie oraz sąsiadujących krajach programu zaplanowano rozmaite spotkania, dyskusje, kampanie promocyjne i wiele atrakcji. Świętujemy lokalnie oraz w gronie międzynarodowym. Informacje o wszystkich wydarzeniach są dostępne na stronie Komisji Europejskiej (europa.eu/youth/evs20). Na innych portalach aktualności związane z obchodami 20-lecia można śledzić, korzystając z hashataga #EVS20.

W Polsce główne wydarzenia są skierowane do organizacji realizujących projekty EVS w kraju. Jesienią Narodowa Agencja planuje zorganizowanie spotkania dla akredytowanych organizacji goszczących i wysyłających (jest ich obecnie ok. 320), aby wspólnie z koordynatorami podsumować osiągnięcia projektów i porozmawiać o wyzwaniach. Na pewno nie zabraknie osobistych historii, wymiany doświadczeń i oczywiście urodzinowego tortu.

Podczas tegorocznej edycji konkursu EDUinspiracje, organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji dla beneficjentów programu Erasmus+, w ramach specjalnej kategorii „20 lat Wolontariatu Europejskiego” wyróżnione zostaną najciekawsze i najbardziej inspirujące projekty EVS. Narodowa Agencja chciałaby także docenić osoby, a raczej osobowości na co dzień pracujące z wolontariuszami, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i promowania idei Wolontariatu Europejskiego.

Ponadto w ramach organizowanej przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ Młodzież akcji 20 historii na 20-lecie Wolontariatu Europejskiego polscy ekswolontariusze EVS będą mieli okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami na łamach publikacji. Poprzez historie konkretnych osób chcemy pokazać, jak projekty EVS zmieniają rzeczywistość i samych wolontariuszy.

20-lecie EVS jest niezwykłą okazją, aby przyjrzeć się realizacji programu z szerszej perspektywy, od jego początków aż do chwili obecnej. Międzynarodowa społeczność osób, organizacji i grup, które na przestrzeni dwóch dekad zaangażowały się w projekty Wolontariatu lub z nich skorzystały stale rośnie, a długofalowe efekty ugruntowują pozycję EVS-u wśród najważniejszych międzynarodowych projektów edukacyjnych dla młodzieży. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Szczegóły znajdują się na polskiej stronie poświęconej 20-leciu Wolontariatu Europejskiego: www.erasmusplus.org.pl/evs20.