Dzieląc czas, wiele zyskasz


Wszystkie moje sukcesy zawodowe były możliwe dzięki wolontariatowi, w ramach którego pracowałam w radiu i różnych organizacjach. Dlatego
5 grudnia (w którym przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza) jest dla mnie ważną datą.

Wolontariat nie jest pracą za darmo. Nigdy go w ten sposób nie traktowałam, ponieważ dzięki wolontariatowi zdobywamy nowe umiejętności, doświadczenia i kontakty. Stajemy się mądrzejsi i możemy poszerzać horyzonty. Przekonałam się o tym na własnej skórze. Radio Meteor na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu to miejsce, w którym mogłam się rozwijać, tworzyć coś wyjątkowego i doskonalić umiejętności. Pozwolić sobie na popełnianie błędów, aby nie powielać ich w prawdziwej pracy zawodowej. Tak samo było w Radiu Afera Politechniki Poznańskiej, organizacjach AIESEC czy Erasmus Student Network. O programie Mentor pisałam już w poprzednich felietonach: dzięki kontaktom z wolontariuszami z uczelni przyjmujących zagraniczni studenci przyjeżdżający na Erasmusa nie tylko stawiają łatwiej pierwsze kroki w nieznanym kraju, ale bywa, że zyskują nowych przyjaciół. Dobrze jest wiedzieć i czuć, że robi się coś dobrego i potrzebnego.

W Portugalii, w której studiowałam, zakres działań wolontariackich był jeszcze szerszy. Oprócz studentów angażowały one lokalną społeczność. Program Social Erasmus, działający w ramach Erasmus Student Network w miejscowości Covilhã, miał aktywizować przede wszystkim seniorów. Mieszkańcy uczyli zagranicznych studentów gry na gitarze, gotowania tradycyjnych portugalskich potraw czy kroków tańców ludowych.

Obcokrajowcy z kolei prezentowali seniorom podstawy swoich języków i pokazywali inne kultury. Co czwartek dwudziestoparolatkowie z różnych części Europy i świata spotykali się ze starszymi Portugalczykami, aby wspólnie gotować posiłki dla ubogich, które później rozdawali. Studenci jeździli też na zbiory winogron, gdzie w ramach zapłaty mogli spędzić czas na wsi z nielimitowaną ilością jedzenia i portugalskiego wina. To tylko niektóre przykłady wolontariatu. Takich inicjatyw jest w Europie wiele. Wystarczy spojrzeć na laureatów Europejskiej Nagrody im. Karola Wielkiego dla Młodzieży. Większość projektów jest tworzona przez wolontariuszy. Czasami wystarczy dobry pomysł, aby pociągnąć za sobą sporą grupę ludzi i zachęcić do działań wolontariackich, które będą dla nich przyjemnością.

Życzę więc wolontariuszom wszystkiego najlepszego i nieustających chęci! Gratulacje za podjęcie decyzji o spędzaniu wolnego czasu na pomocy innym. A pozostałych zachęcam – nie bójcie się! Macie więcej czasu, niż myślicie. Warto się nim podzielić!

*Gabriela Jelonek – stypendystka programu Erasmus i Erasmus+. W 2017 r. otrzymała Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży oraz statuetkę EDUinspiracje Media za audycję radiową. Obecnie związana z grupą Polska Press.