Obserwujesz program eTwinning z boku? Masz wrażenie, że omija cię coś ciekawego? Możesz włączyć się w ten program szybciej niż myślisz! Pierwszym krokiem mogą być bezpłatne kursy e-learningowe.
Bezpłatne kursy dla nauczycieli Krajowe Biuro eTwinning organizuje od 2006 r. Trenerzy programu przygotowali w sumie kilkadziesiąt kursów online dotyczących zarówno samej pracy w projektach, jak i wielu narzędzi i aplikacji pomocnych przy realizowaniu przedsięwzięć edukacyjnych.
Od czego warto zacząć? Najważniejszym tematem jest TwinSpace – multifunkcyjna, internetowa platforma, umożliwiająca współpracę szkół partnerskich. To rodzaj rozbudowanego narzędzia do zamieszczania materiałów przygotowanych przez partnerów, do prowadzenia dyskusji oraz publikowania wiadomości i ministron. By wiedzieć, jak ją zapełnić, warto poznać kilka użytecznych programów. Internetowe kursy fotoedycji czy edycji grafiki online pozwalają np. opanować umiejętność dodawania głosu do obrazu, formatowania zdjęć czy opracowania kolażu. A kto ma ochotę zacząć tworzyć dynamiczne prezentacje i animacje, może wybrać kursy o Glogsterze, PowToon czy Prezi.
Jeśli nauczyciel przewiduje nagrywanie i publikowanie filmów, pomogą mu w tym kursy poświęcone: wgrywaniu napisów do filmu (Amara), obróbce filmów (MovieMaker) lub nagrywaniu dźwięku (Audacity). Tym, którzy chcieliby wyjść poza Twin-Space i dodatkowo publikować materiały np. na stronach internetowych czy na blogu, szczególnie należy polecić kursy o WordPressie, blogosferze czy WIX.
Do współpracy z partnerem przydatne będą kursy dotyczące pracy w chmurze i komunikacji w projektach (Tricider, VoiceThread czy RealTimeBoard). Przy ewaluacji etapowej projektu oraz komentowaniu zadań wykonywanych przez uczniów pomocny może okazać się kurs pn. Tydzień na feed-back. Podążając za ostatnim trendem w edukacji – nauką programowania – biuro zaoferowało również kurs poświęcony kodowaniu w programie Scratch. Wiele nazw, wiele aplikacji i programów, a wszystkie mogą być oswojone bez żadnych kosztów!
Co wyróżnia kursy eTwinning? Kursy narzędziowe trwają tydzień. Codziennie lub co kilka dni na platformie Moodle uruchamiane są moduły z zadaniami. Instrukcje w kursach opracowane są szczegółowo i z dbałością o ich wysoką jakość. W przeciwieństwie do wielu kursów dostępnych w internecie w kursach eTwinning trener na bieżąco śledzi proces wykonywania zadań, komentuje je i odpowiada na pytania. Uczestnicy kursów podkreślają ich trzy główne zalety: szybkość, łatwość i profesjonalizm.
Kto może wziąć udział w kursie? Każdy nauczyciel, który poświęci trzy minuty na zarejestrowanie się w programie eTwinning. Na początku nie jest konieczne realizowanie projektu eTwinning.
Opisy kursów i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.etwinning.pl, w zakładce Konkursy i szkolenia – Kursy internetowe. Obierz właściwy kurs!