EDUgwiazdy 2016


SEKCJA SPECJALNA – NAGRODY EDUKACYJNE FUNDACJI ROZWOJU SYSTEMU EDUKACJI 2016

Jak co roku Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nagrodziła najlepsze projekty edukacyjne i wyróżniła ich koordynatorów. – W każdym z nas drzemie gwiazda – przekonywał w trakcie gali rozdania nagród popularyzator astronomii Karol Wójcicki Joanna Dąbrowska-Resiak, Zespół Analityczno-Badawczy FRSE.

Galę Wręczenia Nagród Edukacyjnych zorganizowano 17 listopada 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik. W trakcie uroczystości statuetki odebrali zwycięzcy konkursów EDUinspiracje, EDUinspirator i EDUinspiracje – Media. Szczególną rolę tych konkursów w upowszechnianiu najlepszych działań beneficjentów podkreślił dyrektor generalny FRSE. – Jako instytucja zdajemy sobie sprawę, ile wysiłku i pracy kosztuje realizacja tych projektów. Dlatego też uznaliśmy, że dobrze jest w sposób szczególny taką pracę nagrodzić – powiedział do nominowanych dr Paweł Poszytek. – Reprezentujecie Państwo tysiące ludzi w Polsce. Dzisiaj Wasza praca i Wasze zaangażowanie zostały dostrzeżone i uznane – dodała Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Celem konkursów organizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji jest nie tylko wyróżnienie i docenienie najbardziej wartościowych projektów, najbardziej zaangażowanych osób i najtrwalszych rezultatów – ale także zainspirowanie nauczycieli i instytucji do podejmowania kolejnych, innowacyjnych działań. Właśnie dlatego w programie Gali znalazł się wykład Karola Wójcickiego, dziennikarza naukowego i popularyzatora astronomii. – Nie znam rzeczy bardziej niezwykłej i inspirującej niż historia wszechświata – stwierdził. – Gdy przyjrzymy się temu, jak powstał świat, okaże się, że wszystko, co w nim istnieje, jest zbudowane z tych samych pierwiastków. Możemy więc powiedzieć nie tylko, że jesteśmy dziećmi gwiazd, ale że gwiazdy są w nas. Czy to nie jest inspirujące? – pytał.

Po wykładzie przyszedł czas na wręczenie nagród w trzech konkursach. Pierwszy z nich, EDUinspiracje, ma charakter instytucjonalny. Wyróżniane w nim są organizacje i instytucje realizujące najlepsze projekty edukacyjne. W 2016 r. w konkursie przyznano nagrody w ośmiu kategoriach zwykłych i jednej kategorii specjalnej, związanej z obchodami 20-lecia Wolontariatu Europejskiego w Polsce. Drugi z konkursów, EDUinspirator, ma charakter indywidualny. Pozwala on na wyróżnienie osób, które szczególnie aktywnie działają w dziedzinie edukacji na rzecz środowiska lokalnego. W tegorocznej edycji nagrody przyznano zwycięzcom pięciu kategorii. Trzeci konkurs to EDUinspiracje – Media, przeznaczony dla dziennikarzy podejmujących tematykę europejskich programów edukacyjnych zarządzanych przez FRSE. W 2016 r. w czterech kategoriach przyznano cztery nagrody główne i dwa wyróżnienia.

Jaka jest recepta na sukces? Zwycięzcy, poproszeni o krótką wypowiedź na temat swoich projektów i podejmowanych przez siebie działań, zgodnie podkreślali, że choć na scenie nagrodę odbiera jedna osoba, koordynator projektu, to w rzeczywistości nigdy nie jest on sam, a sukces zawsze wymaga pracy zespołowej.

Jak co roku Gali towarzyszyły silne emocje – nominowani do samego końca nie wiedzieli, kto dostanie nagrodę. Podczas wręczania statuetek zwycięzcy nie kryli wzruszenia. – My wszyscy staramy się robić jak najwięcej dla swojego środowiska, i nie robimy tego w oczekiwaniu na wyróżnienia – powiedział odbierając statuetkę Janusz Salamończyk, zwycięzca kategorii Edukacja zawodowa w konkursie EDUinspirator. – Ale taki moment, w którym praca jest doceniona, stanowi wielką motywację dla działań w przyszłości.

Laureaci konkursu EDUinspirator:

  • Edukacja szkolna – Marian Talar (Niedźwiedź)
  • Edukacja dorosłych – Aleksandra Zawalska-Hawel (Żory)
  • Szkolnictwo wyższe – Jolanta Koszelew (Ignatki)
  • Edukacja pozaformalna młodzieży – Alicja Rożnowska-Szpot (Kraków)
  • Edukacja zawodowa – Janusz Salamończyk (Chojna)