Ekonomiści do boju!


Londyńskie City – to tu bije serce światowego biznesu. W jego puls mogli się wsłuchać uczniowie z Zespołu Szkół nr 10 w Warszawie

I mieli na to całe trzy tygodnie. Wszystko w ramach projektu pt. Europejskie kwalifikacje zawodowe ekonomistów, polegającego na zorganizowaniu praktyk zawodowych w londyńskich firmach z branży ekonomicznej. Dziesięcioro uczniów z II klasy warszawskiego technikum przeżyło prawdziwą, wielką przygodę!

Głównymi celami projektu były: podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego, zdobycie przez młodzież umiejętności niezbędnych do swobodnego poruszania się po europejskim rynku pracy, doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Chodziło też o to, by młodzi zdali sobie sprawę z tego, że ich domem jest nie tylko Polska, ale i cała Europa. Wszędzie, w każdym jej zakątku mogą czuć się pewnie, mogą pracować, uczyć się, zdobywać nowe kwalifikacje, robić coś fajnego i dobrego dla innych.

Uczniowie wyjechali z Warszawy w połowie lutego ub.r. wraz z opiekunką grupy, Ludmiłą Rusilewicz. Pełni nadziei, ale i wątpliwości. Czy podołają? Czy nie zawiodą?

Pierwszy poniedziałek w Londynie – i od razu skok na głęboką wodę. W siedzibie ADC College – partnera projektu – spotkali się z jego koordynatorem, panem Mateuszem. Opowiedział on uczniom o zwyczajach panujących w Wielkiej Brytanii i zasadach stażu. Szczegółowo opisał też… sieć transportu miejskiego w Londynie. A ta jest naprawdę skomplikowana! Zadaniem na resztę dnia było dotarcie, samodzielne, do tymczasowych domów. Ale wszystko poszło gładko – okazało się, że nie tylko City, ale i cały Londyn to miasto, w którym młodzi polscy ekonomiści czują się jak ryby w wodzie!

Następnego dnia zaczęła się praca, czyli staże. Było wiele nauki, wiele nowych wyzwań, całkiem sporo zaskoczeń. Intensywny czas. Mimo to każdy uczestnik projektu starał się też zapewnić sobie trochę rozrywki – w końcu Londyn to nie tylko stolica finansistów, to także miasto o wspaniałej architekturze, historii. Było co oglądać, więc w drugi weekend pobytu w Londynie Polacy całą paczką wybrali się na spacer południowym brzegiem Tamizy. Podziwiali Tower Bridge, Tower of London, gmach Shakespeare’s Globe. Zwiedzili też Tate Modern.

Nadszedł wreszcie ostatni dzień projektu: 6 marca 2015 r. Po południu każdy uczestnik otrzymał opinię, wydaną przez opiekuna w przedsiębiorstwie, w którym odbywał staż. Było wzruszająco: trochę wesoło, bo wszyscy tyle się nauczyli, ale i smutno – że to już koniec. Potem młodzi Polacy pojechali do siedziby ADC Technology Training Ltd., partnera działań. Otrzymali tam upragniony certyfikat Europass Mobilność – potwierdzenie zdobytych kompetencji zawodowych, językowych, organizacyjnych i społecznych.

Ale przecież równie ważne, jak ten dokument, jest to, co mają w głowach i w sercach. Dla wszystkich dziesięciu osób te trzy tygodnie w Londynie to był wyjątkowy czas, który na pewno zaprocentuje w przyszłości.

  • PROGRAM: Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe
  • REALIZATOR: Zespół Szkół nr 10 w Warszawie
  • CZAS REALIZACJI: luty – marzec 2015 r.
  • STRONA WWW: www.zs10.pl