Europaragedon 2019


Ponad 500 niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego oraz 21 gości z Włoch, Grecji, Chorwacji wzięło udział w III Festiwalu Aktywności Ruchowej dla Osób Niepełnosprawnych „Europaragedon”, który 13 i 14 września trwał w Kielcach.

Uczestnicy biegali, jeździli na trzykołowych rowerach, tańczyli zumbę, grali w szachy, piłkę nożną, badminton, tenis stołowy. Strzelali z łuku, jeździli konno, rzucali dyskiem, ale i układali na czas kostkę Rubika. Największą popularnością cieszyła się konkurencja nordic walking, do biegu na 14 km zgłosiło się tylko kilku zawodników. W przewie pomiędzy startami wszyscy uczestnicy mogli m.in. nauczyć się chodzenia na szczudłach, rysować, układać klocki, spróbować trafić do bramki z zawiązanymi oczami, poćwiczyć jogę lub obserwować pokazy karate czy tańca.

Całodzienny piknik sportowy na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Bocznej to od trzech lat wielkie święto niepełnosprawnych, którzy przyjeżdżają na zawody nawet z odległych zakątków województwa. W tym roku po raz pierwszy inicjatywa Stowarzyszenia „Projekt Świętokrzyskie” miała także wymiar europejski, a to dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus+ Sport. Do Kielc przyjechali przedstawiciele organizacji partnerskich, aktywizujących i integrujących niepełnosprawnych poprzez sport: z Włoch, Chorwacji oraz Grecji.

– Co roku rozszerzamy liczbę konkurencji i propozycji rekreacyjnych, by każdy, bez względu na ograniczenia, mógł aktywnie wziąć w nich udział. Nasza inicjatywa spodobała się europejskim partnerom. Chcą Europaragedon organizować u siebie. Dzięki wizytom studyjnym we Włoszech i Chorwacji, my także mamy coraz więcej ciekawych pomysłów. Marzy nam się, by przyjeżdżało do nas coraz więcej zawodników z zagranicy. Bo zobaczyć uśmiech na twarzy zawodnika, który właśnie skończył bieg czy wygrał partię szachów, a wcześniej pokonał kawał drogi, by do nas dojechać, jest bezcenny – wyjaśnia koordynatorka projektu Kama Kępczyńska-Kaleta ze stowarzyszenia „Projekt Świętokrzyskie”.