Europass-CV teraz na Xing i Monster


Europass – europejski edytor dokumentów online – właśnie zyskał nową funkcjonalność. Teraz łatwo udostępnisz swoje CV w bazach światowych liderów rynku pracy.

Szukając pracy poprzez portale internetowe, często trafiamy na ten sam komunikat: „Proszę, wypełnij online nasz formularz CV”. Oznacza to ciągłe wprowadzanie do różnych baz tych samych informacji. Jeśli zależy nam na czasie, powtarzanie tych samych czynności należy do kategorii tych najbardziej frustrujących. Czy można przełamać ten schemat?

Tak, jeśli skorzystamy z narzędzia, które umożliwia proste udostępnianie raz wypełnionego CV w bazach różnych pośredników i pracodawców. Taką funkcjonalność od niedawna ma Europass-CV. Życiorys przygotowany na wzorze Europass można już udostępniać w portalach Xing i Monster. Wystarczy stworzyć Europass-CV w edytorze online, a następnie kliknąć przycisk „udostępnij” i wybrać platformę, na której chcemy zamieścić nasze CV.

Dlaczego warto skorzystać z nowych rozwiązań? Bo skala działania Xing i Monster sprawia, że zyskuje się dużo większe szanse na zatrudnienie. Xing to serwis społecznościowy stworzony z myślą o rozwoju kariery i poszukiwaniu pracy. To również portal przydatny dla firm, szczególnie w zakresie budowania wizerunku i rekrutacji personelu. Zdecydowana większość użytkowników serwisu pochodzi z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Platforma oferuje możliwość tworzenia profili, grup, forów dyskusyjnych, koordynację wydarzeń oraz inne opcje typowe dla serwisów społecznościowych. Podstawowe członkostwo jest darmowe. Ale z wielu funkcji, takich jak wyszukiwanie osób o określonych kwalifikacjach lub pisanie wiadomości do osób spoza własnego kręgu, można korzystać tylko po utworzeniu płatnego konta premium.

Monster.com jest jednym z najczęściej odwiedzanych internetowych serwisów pracy w Stanach Zjednoczonych i jednym z największych na świecie. Jak podają twórcy witryny, co minutę na stronach Monster. com dodawanych jest 29 CV, wyszukiwanych jest 7900 ofert pracy, a przeglądanych 2800. Polska podstrona serwisu Monster-Polska.pl oferuje dostęp do ponad 4,5 miliona ofert pracy w przeszło 40 krajach.

To nie wszystko. Od pewnego czasu edytor online umożliwia udostępnianie Europass-CV także w bazie Eures oraz importowanie wspólnych pól do LinkedIn – światowego lidera serwisów społecznościowych specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych. O ile tego ostatniego nie trzeba przedstawiać, o tyle warto wspomnieć, że sieć Eures stworzona przez Komisję Europejską działa we wszystkich państwach członkowskich UE i EFTA, mając na celu wspieranie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy. Otwarcie konta w portalu Eures przez osobę poszukującą pracy umożliwia jej otrzymywanie najnowszych i najlepiej dopasowanych ofert od pracodawców z całej Europy, którzy znajdą to konto w serwisie.

Nie ma wątpliwości, że Europass-CV i sposób jego tworzenia przeszedł w ostatnich latach prawdziwą rewolucję. Zaczęło się od wzoru dostępnego w MS Word. Teraz mamy do dyspozycji intuicyjny edytor online, umożliwiający bardzo prostą kreację życiorysu i zawierający wiele dodatkowych opcji. Wśród nich są: importowanie CV i ponowna jego aktualizacja czy możliwość udostępniania dokumentów aplikacyjnych w bazach światowych liderów rynku pracy.
To nie koniec. Współpraca z kolejnymi gigantami rynku pracy jest tylko kwestią czasu, a przed nami nowe propozycje w zakresie wzorów Europass-CV i tzw. open badges. Zostańcie z nami!