Europass – prosto i skutecznie!


Czy kompletowanie dokumentów Europass ma sens? Najlepiej zapytać o to samych zainteresowanych. Oto rozmowy z trójką uczestników facebookowego konkursu Europass Testimonials 2016.

 

BEN SHISHKO

Pochodzę z Moskwy, ale od wielu lat mieszkam w Warszawie. Mam 24 lata, w zeszłym roku uzyskałem tytuł licencjata w zakresie prawa europejskiego i administracji. Przez ostatnie 4-5 lat studiowałem i nauczyłem się wielu interesujących rzeczy, od biznesu i zarządzania zasobami ludzkimi, po projektowanie graficzne, psychologię poznawczą i programowanie.

O dokumentach Europass usłyszałem po raz pierwszy w 2014 r. Skorzystanie z nich było konieczne przy wnioskowaniu o udział w programie wymiany i przy staraniach o dostanie się na staż. W branży, w której pracuję, ważniejsze niż historia zatrudnienia jest posiadanie ciekawego portfolio, prezentującego umiejętności, kreatywność i próbki prac. Europass pomógł mi rozpocząć karierę zawodową. Myślę, że w dokumentach tych najważniejsza jest prostota i łatwość użytkowania. I mówię to nie tylko jako użytkownik, ale też jako projektant. Aplikacja sprawnie prowadzi cię przez kolejne pytania i formularze, przedstawia objaśnienia, jak poprawnie wypełnić poszczególne rubryki, a na koniec automatycznie generuje profesjonalny i dobrze wyglądający życiorys. Żadnych pomyłek, żadnego formatowania tekstu… Super!


KASIA CNOTALSKA

Od wielu lat jestem nauczycielką języka angielskiego – uczę już dzieci moich pierwszych podopiecznych! Jako koordynator programu Comenius uczestniczyłam już w ośmiu wymianach ze szkołami w Europie oraz w wielu zagranicznych kursach metodycznych. Czasem mam wrażenie, że programy „Uczenie się przez całe życie” i Erasmus+ zaprojektowano specjalnie dla mnie…

O ile dobrze pamiętam, z Europassem zetknęłam się po raz pierwszy w 2014 r. Narodowa Agencja Programu Erasmus+ zachęciła mnie, żebym ubiegała się o dokument Europass-Mobilność w związku z wyjazdem na Maltę na kurs metodyczny. Ale, co ciekawe, jeszcze nie miałam okazji z tego dokumentu skorzystać, bo straszna ze mnie nudziara – od ponad 20 lat pracuję w tej samej instytucji! Jestem jednak pewna, że może on okazać się potrzebny. Dzięki niemu pamiętam, czego nauczyłam się podczas danego kursu i jakie nowe doświadczenia zdobyłam. Wszystkim, którzy wahają się, czy skorzystać z dokumentów Europass mówię: nieważne, ile macie lat i jakie wykształcenie – warto te papiery mieć. Potwierdzają one wiedzę oraz umiejętności zdobyte w innych krajach europejskich i mogą okazać się pomocne w rozwoju kariery zawodowej.


RICARDO CONCEICAO

Mam 30 lat, jestem technikiem informatykiem, świadczę usługi online i offline. Moim klientom pomagam również w szukaniu zatrudnienia i przygotowaniu się do rozmów o pracę. Większość usług świadczę za pomocą narzędzi i dokumentów Europass. Zawsze lubiłem pomagać innym!

Pierwszy raz usłyszałem o Europassie, kiedy znajomi poprosili mnie o pomoc w przygotowaniu życiorysów – ubiegali się wówczas o pracę za granicą. To było w 2005 lub 2006 r. Zrobiłem mały research i znalazłem stronę Europass. Wkrótce sam skorzystałem z serwisu – chciałem, żeby moje curriculum vitae i list przewodni wyglądały lepiej. Gdy poprosiłem dział kadr w mojej firmie o ocenę dokumentów, usłyszałem: „Gdyby wszyscy składali takie papiery, znacznie łatwiej byłoby zidentyfikować i wybrać odpowiednich kandydatów”. W narzędziach i dokumentach Europass najbardziej podoba mi się łatwość użytkowania i organizacja. Wszystko jest przejrzyste. Łatwo też wprowadzać zmiany, jeśli są konieczne. Nie ma drugiego takiego narzędzia. Każdy powinien z niego korzystać!