Fachowcy wystąp!


Po wielkim sukcesie w konkursie WorldSkills w Kazaniu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie zwalnia tempa. Trwają poszukiwania młodych, zdolnych zawodowców, którzy pojadą reprezentować nasz kraj w Grazu podczas EuroSkills 2020

Światowe konkursy umiejętności zawodowych niosą ze sobą wiele korzyści. Dla zawodnika to przede wszystkim możliwość podniesienia kompetencji zawodowych przez rywalizację z najlepszymi z całego świata. To również miesiące przygotowań pod okiem specjalistów i trenerów, testowania najnowocześniejszych urządzeń czy wyjazdów na zagraniczne konkursy oraz szkolenia. To także doskonała okazja do nawiązania współpracy z przyszłymi pracodawcami oraz poznania najwybitniejszych ekspertów w kilkudziesięciu branżach, ze środowiska zarówno naukowego, jak i biznesowego. Szkołom i instytucjom partnerskim konkursy WorldSkills i EuroSkills otwierają zaś możliwość współpracy i budowania partnerstw edukacyjno-branżowych, które mogą stać się początkiem wielu projektów.

Polska drużyna przetarła ścieżkę dla przyszłych uczestników, biorąc udział w konkursie EuroSkills 2018, skąd przywiozła medal doskonałości w gotowaniu, oraz w światowym konkursie WorldSkills 2019, gdzie zdobyła srebrny medal w tej samej konkurencji. Inicjatywa ma jednak znacznie szerszy zakres: podczas EuroSkills 2020 rozegrane zostaną aż 43 konkurencje. Zawodowcy rywalizować będą w sześciu obszarach zawodowych: technologia informacji i komunikacji, technologia budownictwa, usługi społeczne i osobiste, produkcja i inżynieria, sztuka i moda, a także transport i logistyka. Wśród konkurencji znajdziemy m.in.:technologię mody, florystykę, stolarstwo, mechatronikę, projektowanie stron internetowych, czy malowanie i dekorowanie ścian.

Działający w FRSE zespół WorldSkills Poland od wielu miesięcy bierze udział w konkursach branżowych organizowanych w Polsce, szukając najbardziej ambitnych i zmotywowanych uczniów. W branżach, w których takich konkursów brakuje, zespół stara się dotrzeć do młodych talentów przez beneficjentów programu Erasmus+, stowarzyszenia, organizacje branżowe i partnerów biznesowych. Właśnie dzięki współpracy z biznesem we wrześniu 2019 r. zorganizowano krajowe eliminacje do konkursu EuroSkills 2020 w konkurencji gotowanie. Podczas największych targów gastronomicznych Polagra Gastro w Poznaniu do rywalizacji przystąpiło 10 młodych kucharzy, wyłonionych spośród prawie 40 kandydatów. Do oceny polskich zawodników zaproszono jury z Polski, Wielkiej Brytanii, Węgier, Finlandii, a także Rosji (to właśnie uczeń rosyjskiego eksperta zdobył w tym roku złoty medal w gotowaniu). Ponadto udało się już wyłonić zawodników do kilku innych konkurencji, takich jak: florystyka, stolarstwo, meblarstwo, układanie parkietów, technologia samochodowa czy technologia pojazdów rolniczych.

Budowanie polskiej kadry na WorldSkills jest łatwiejsze dzięki szerokiemu odzewowi ze strony poszczególnych branż. Wystawienie zawodnika w danej konkurencji zależy w znacznej mierze od możliwości i zaangażowania partnerów, którzy udostępniają niezbędne materiały do szkoleń. Z perspektywy sponsorów konkurs to doskonała okazja, żeby zbliżyć się i poznać rynek młodego pracownika oraz wypromować zawód na prestiżowym wydarzeniu. To właśnie dlatego konkursy WorldSkills i EuroSkills od prawie 70 lat cieszą się tak dużym wsparciem biznesu.

Do EuroSkills 2020 pozostał niespełna rok, ale to najbliższe miesiące wyłonią młodych, wybitnych pasjonatów swoich zawodów, którzy będą się szkolić pod okiem mistrzów i sprawdzą swoje umiejętności, rywalizując z najlepszymi na całym świecie. W konkursie EuroSkills mogą wziąć osoby pomiędzy 18. a 25. rokiem życia, posługujący się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym. Poza ponadprzeciętnymi zdolnościami w swojej dziedzinie kandydaci powinni wykazywać się wytrwałością i odpornością na stres i presję. Podczas trwających trzy dni zawodów będą zdani tylko na siebie, a zasady konkursu są restrykcyjnie pilnowane przez sędziów i ekspertów. FRSE dokłada wszelkich starań, aby przygotować zawodnika oraz jego trenera jak najlepiej: zespół WorldSkills organizuje m.in. szkolenia i międzynarodowe treningi.

Udział w konkursach WorldSkills i EuroSkills to niepowtarzalna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, zdobycia nowych doświadczeń i przetarcia szlaków w kolejnych konkurencjach, a co za tym idzie – otwarcia nowego rozdziału w najbardziej prestiżowym konkursie umiejętności zawodowych na świecie.