Forum przyszłych liderów


Kim jest lider przyszłości? Jakie powinien mieć kompetencje? Z tymi pytaniami mierzyli się uczestnicy XIV Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Krynicy i Nowym Sączu

Do Polski przyjechali z 35 krajów wschodniej i zachodniej Europy oraz Kaukazu. Spotkali się z czołowymi politykami i przedsiębiorcami, naukowcami i ekspertami. Ci, którzy dziś są liderami, dzielili się wiedzą i doświadczeniami z młodymi, którzy w przyszłości mają odgrywać tę rolę. – Patrzymy na was jak na przyszłych liderów. Wierzymy w waszą kreatywność i innowacyjność, ale też w sens korzystania z doświadczeń starszych – zwrócił się do uczestników w czasie sesji otwierającej forum dr Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która była partnerem wydarzenia.
Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były kompetencje, które młodzi powinni zdobywać, by się odnaleźć w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. – Nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jak świat będzie wyglądał w przyszłości. Pewne jest tylko jedno: będzie się szybko zmieniał. Mam nadzieję, że wiedza, którą zapewnia system edukacji, pozwoli wam odnaleźć się w tym świecie i zmieniać go na lepsze – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji. – Nie da się tworzyć rozwoju wyłącznie dla jednej generacji. Dbajcie o współpracę między tymi, którzy byli przed wami, a tymi, którzy pojawią się za chwilę.

Paweł Poszytek zwrócił też uwagę na potrzebę rozwijania kompetencji miękkich. – Komunikacja, kreatywność, kooperacja. Jeśli w tych obszarach będziecie sprawni, to bez względu na zmieniający się świat poradzicie sobie – mówił do przyszłych liderów. Kim będą? – Do 2030 r. przestaną istnieć dwa miliardy miejsc pracy, ale powstaną nowe, których dziś jeszcze nie potrafimy nazwać. Dlatego musicie być kreatywni. Nie bójcie się sięgać po środki unijne, one pomagają w rozwijaniu innowacji – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Młodymi liderami są dziś z pewnością uczestnicy konkursu WorldSkills w Kazaniu. O swoich doświadczeniach z prestiżowych mistrzostw świata w umiejętnościach zawodowych opowiadali w pawilonie FRSE podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. – Udział w mistrzostwach dał mi możliwość rozwoju i poznania ludzi z całego świata. Nadal utrzymujemy kontakt i być może w przyszłości będziemy współpracować – mówił Maciej Pisarek, 22-latek z Gorzowa Wielkopolskiego, który w Kazaniu zdobył srebrny medal w kategorii gotowanie. Goście chętnie zaglądali do namiotu i próbowali potraw, które przygotowywał na miejscu.

W pawilonie Fundacji spotkali się również eksperci i przedsiębiorcy, by dyskutować m.in. o tym, w jaki sposób gospodarka, rynek pracy czy rozwój technologii wpłyną na kształtowanie nowych umiejętności, jakie znaczenie mają wyjazdy zagraniczne i współpraca międzynarodowa w rozwijaniu kompetencji przyszłości. Dyskutowano też o szansach i wyzwaniach szkolnictwa branżowego. Zaproszeni gości przypominali, że do łask wracają dawno zapomniane zawody. – Dziś nasza branża jest postrzegana za granicą jako jedna z najbardziej innowacyjnych, ale 20 lat temu było zupełnie inaczej. Udało nam się zmienić ten wizerunek, nabór do szkół przemysłu mody wzrósł pięciokrotnie, zrobiła się moda na szycie – cieszył się Bogusław Słaby z zarządu Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody. Magdalena Wróbel, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM, podkreślała, że młodzi nie przyjdą do szkół branżowych, jeśli nie dostrzegą wyraźnych korzyści. – Są pragmatyczni. Trzeba ich uczyć praktycznie, dlatego tworzymy klasy patronackie – komentowała w Krynicy.

W Nowym Sączu nie brakowało dyskusji o przywództwie, solidarności i zaangażowaniu społecznym, współpracy międzynarodowej czy budowaniu marki osobistej. Młodzi liderzy wzięli udział w sesjach warsztatowych oraz spotkaniach z praktykami nauki, mediów, polityki i biznesu. W przerwach między panelami i debatami poznawali się, wymieniali doświadczeniami, pomysłami i wizytówkami. Budowali sieć kontaktów przyszłych liderów Europy. – Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz iść daleko, idź z innymi. Im dalej dotrzesz, tym bardziej będziesz samotny, dlatego otaczaj się ludźmi, znajdź swoją społeczność, która sprawi, że urośniesz – mówił podczas wykładu motywacyjnego Attila Sandor, prezes węgierskiego start-upu MeOut. – Nie bój się zacząć. Idź za tym, czego pragniesz, kochaj to, co robisz, doprowadź do mistrzostwa umiejętności, w których czujesz się dobrze, a sukces z pewnością przyjdzie.