FRIS®: zbadaj myśli


Każdy z nas postrzega świat w inny, instynktowny sposób. Wiedza o tym, jak myślimy może nam pomóc w odnalezieniu swojego miejsca na rynku pracy. Tę wiedzę daje FRIS®.

Rozmowa z Moniką Dawid-Sawicką, ekspertką rynku pracy, certyfikowanym trenerem narzędzia diagnostycznego FRIS®.

Co jest atrakcyjnego w diagnostyce metodą stylów myślenia i działania FRIS®?

Wciąż patrzymy na własne braki, porównujemy się z innymi, chcemy być we wszystkim świetni, po czym obwiniamy się za to, że to nierealne. Droga donikąd… A FRIS® pokazuje nasz instynktowny sposób postrzegania świata, rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Pokazuje najlepsze sposoby wykorzystania naturalnych predyspozycji – w pracy, relacjach czy w rozwoju osobistym. Osoby, z którymi pracowałam naprawdę wykorzystują wyniki FRIS® w swoim codziennym życiu, w projektowaniu działań i budowaniu ścieżki zawodowej.

Czego nie można znaleźć w innych tego typu narzędziach/metodach?

FRIS® wyróżnia to, że jest polskim narzędziem, więc oddaje niuanse związane z językiem. To istotne, bo wiele narzędzi jest tłumaczonych i czasami kontekst kulturowo-językowy nie jest dobrze oddany. Ponadto FRIS® bazuje na teoriach z obszaru psychologii poznawczej i dotyczy tego, jak ludzie myślą i rozwiązują problemy. Dlaczego to jest ważne? W przypadku zachowania nie tyle opisuje je, lecz odpowiada na pytania o przyczyny. Stąd jest tak bardzo użyteczne.

Jakie jest obecne zastosowanie tej metody w Polsce i jakie są plany?

FRIS® sprawdzi się w rozwoju zespołów, coachingu kariery, doradztwie zawodowym, pracy ze starszą młodzieżą. Niedawno zakończyło się też ogólnopolskie badanie stylów myślenia i działania 5800 nauczycieli, które pokazało, jak wiele można poprawić w pracy z uczniami wiedząc, jaki ma się styl poznawczy. Plany to wykorzystanie FRIS® do pracy z młodzieżą. Ania Samborska-Owczarek – autorka metodologii FRIS® – już rozpoczęła prace nad metodami określania stylu myślenia u dzieci i młodzieży.

Jakie jest znaczenie FRIS® w diagnozowaniu predyspozycji zawodowych?

Styl poznawczy pokazuje twoje mocne strony i to, co przychodzi ci najłatwiej – jak myślisz i działasz. Tu pewnie rozczaruję Czytelników – FRIS® nie powie, że będziesz doskonały jako prawnik czy budowniczy, jednak dzięki niemu możesz odkryć, w jakiej roli, specjalizacji będziesz się czuł najpewniej w ramach tej dziedziny, która jest dla ciebie najbardziej interesująca. Na podstawie wyników projektu preferencji zawodowych powstało dziewięć profili ról zawodowych, które dają szczegółową informację o predyspozycjach.

A co jeśli wynik badania wykluczy wykonywanie obecnych obowiązków? Czy wtedy pozostaje jedynie zmiana pracy?

Opowiem na swoim przykładzie. Ładnych parę lat temu zarządzałam departamentem szkoleń w jednej z największych wówczas firm szkoleniowych. Uparcie krążyła mi w głowie myśl: to już zawsze tak będzie? Wiele osób dziwiło się, że porzucam atrakcyjną ścieżkę zawodową, a ja chorowałam na powtarzalność. Wtedy nie umiałam tego wyjaśnić drogą naukową – teraz śmieję się, że mam na to papiery. Mój styl poznawczy oparty jest na ideach, na ciągłym tworzeniu i wymyślaniu, na kreowaniu nowych rozwiązań i pomysłów. Ale czy to oznacza, że trzeba zmienić swoją ścieżkę zawodową tak, jak to stało się w moim przypadku? Myślę, że niekoniecznie. Wiedza o własnym stylu myślenia pozwala mi być użyteczną dla organizacji w obszarach, które przychodzą mi znacznie łatwej niż innym. Czasem dodanie czegoś lub odjęcie, trochę inny podział obowiązków wystarczy, aby podnieść swoją wydajność i odczuwać stan flow – stan uskrzydlenia, kiedy osiąga się pełnię zaangażowania. Czyli generalnie – zanim rzucisz wszystko, zrób badanie FRIS®, bo może trzeba jedynie przyjąć inną rolę w tej samej dziedzinie lub organizacji.

Rozmawiała Agnieszka Włodarczyk