Kompetencje przyszłości w akcji


Kompetencje przyszłości to cechy i umiejętności, które warto rozwijać, aby zwiększyć swoją konkurencyjność i szanse zatrudnienia w przyszłości. Rozwój technologiczny, postępująca cyfryzacja, automatyzacja to procesy związane z rynkiem pracy, które następują na tyle dynamicznie, że trudno w myśleniu o zawodowej przyszłości stawiać na naukę konkretnych zawodów. Rozwój w oparciu o kompetencje jest więc bardziej bezpiecznym i dającym lepszą perspektywę podejściem. Mimo tego, kompetencje przyszłości są przez wielu postrzegane jako modnie brzmiące hasło lub teoria, nie do końca związana z otaczającą nas rzeczywistością. Do czasu.

Covid-19 w mgnieniu oka zmienił sytuację na rynku pracy, wymuszając natychmiastowe przejście od teorii do praktyki. Które z kompetencji przyszłości okazały się kluczowe i najważniejsze podczas tej niespodziewanej zmiany?

Pandemia uświadomiła nam przede wszystkim jak ważna jest ELASTYCZNOŚĆ.  Szybkie reagowanie na zmieniającą się rzeczywistość, dostosowywanie się do nowego stylu życia i pracy okazały się kluczowe dla wielu pracowników i firm w walce o przetrwanie. Elastyczność stała się niezbędna zarówno w sposobie wykonywanej pracy (przejście na tryb zdalny), w podejściu do uzyskiwanych korzyści (tymczasowa redukcja wynagrodzeń) jak i zakresu wykonywanych zadań (tymczasowa zmiana zakresu obowiązków). Niektóre firmy błyskawicznie zareagowały na zmianę sytuacji rynkowej, dostosowując profil swoich produktów lub usług do aktualnych potrzeb. Wiele firm kosmetycznych zaczęło wytwarzać żele i płyny antybakteryjne, których nie mieli wcześniej w swojej ofercie. Tesla –  koncern Ellon’a Musk’a rozpoczął współpracę w zakresie produkcji sprzętu medycznego potrzebnego pacjentom zakażonym Covid-19. Ford ogłosił, że pracuje nad rozszerzeniem swojej linii produkcyjnej również o respiratory. To samo zrobił koncern General Motors oraz producent designerskich odkurzaczy Dyson.

Gdyby nie elastyczność, skutki pandemii mogłyby być znacznie dotkliwsze zarówno dla pracowników jak i pracodawców. To dzięki niej lepiej radzimy sobie ze stresem i łatwiej dostosowujemy się do zmian.

Na czele listy kompetencji przyszłości od lat znajduje się KOMPLEKSOWE ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW. To umiejętność analizowania wielu danych i informacji, podejmowania decyzji i wdrażania rozwiązań często pod presją czasu. Trudno dziś wyobrazić sobie większą presję niż obwieszczony niemal z dnia na dzień lockdown.

Po ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego w Estonii, niemal natychmiast rząd zorganizował hackathon „Hack The Crisis” – czyli maraton projektowania nastwiony na szybkie prototypowanie. W projekt zaangażowało się blisko trzydzieści startupów, szukając pomysłów na to, jak wykorzystać technologie w walce z pandemią. Na bazie tej inicjatywy powstały m.in. interaktywny kwestionariusz pomagający ustalić ryzyko infekcji czy mapa rozprzestrzeniania się wirusa. Najlepsze z pomysłów otrzymały granty finansowe.

Kompleksowe podejście do problemów, umiejętność dogłębnej analizy ich przyczyn, patrzenie na zagadnienie z różnych perspektyw pomagają w znalezieniu najlepszych rozwiązań w krótkim czasie. Tym samym przyczyniają się eliminacji podobnych problemów w przyszłości.

Dlaczego jest nam potrzebne KRYTYCZNE MYŚLENIE? Umiejętność logicznego rozumowania i chłodnej analizy, zyskuje coraz bardziej na znaczeniu w świecie, w którym jesteśmy bombardowanymi informacjami. Konieczne jest więc, aby umieć odróżniać fakty od opinii. W czasach globalnego „lockdownu” media społecznościowe stały się jednym z głównych kanałów komunikacji o masowym zasięgu. Badanie Carnegie Mellon dotyczące tweetów opublikowanych do stycznia 2020 i związanych z Covid-19 wykazało, że ok. 45% z nich może być nieprawdziwa.

Media są dla nas źródłem informacji, ale w dobie zdalnej edukacji również nauki. Dlatego wszyscy powinniśmy zachować czujność. Warto korzystać ze sprawdzonych i wartościowych źródeł rekomendujących ofertę edukacyjną np. Nauka i Praca w Europie – która odnosi się do aktualnych trendów na rynku pracy i daje możliwość dopasowania kierunków nauki do Twoich potrzeb. Więcej na temat tego nowego narzędzia, jakie oferuje nam Nowy Europass na stronie Komisji Europejskiej: https://europa.eu/europass/pl

Kryzys to nade wszystko czas KREATYWNOŚCI. To ona umożliwia generowanie nowych pomysłów i rozwiązań, kiedy stare sposoby postępowania przestają być możliwe lub skuteczne. Trudno sobie wyobrazić rozwiązywanie problemów czy elastyczne podejście bez wykorzystania kreatywności. Jest ona przydatna niemal w każdej dziedzinie życia i pracy oraz stanowi element przewagi konkurencyjnej człowieka nad „maszyną”. Dlatego rozwojowi kreatywności warto poświęcić szczególną uwagę.

Rynek pracy podlega dynamicznym zmianom. Aby sprostać wymaganiom należy być świadomym konieczności rozwoju kompetencji i zdobywania nowych przez całe życie. Często to właśnie elastyczność, kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, są ważniejsze niż wyspecjalizowanie się w konkretnym zawodzie. Mamy teraz tę niecodzienną okazję, by móc przekonać się o tym na własnej skórze.

A jeśli już będziemy chcieli pochwalić się wyżej wymienionymi umiejętnościami szukając pracy zarówno w Polsce, jak i zagranicą warto wykorzystać nowoczesne narzędzia, jakie na mocy Decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2018/646 z dnia 18 kwietnia 2018 roku udostępniła Komisja Europejska. Narzędzia i informacje udostępnione na platformie Nowego Europass pomogą wszystkim użytkownikom lepiej zarządzać edukacją i karierą. Użytkownicy platformy mogą utworzyć m. in. bezpłatny profil, wygenerować CV lub list motywacyjny w wybranym formacie, a całość zachować w bibliotece dokumentów.

Na platformie dostępne są również ciekawe propozycje ofert pracy i kursów, które system automatycznie dostosowuje do umiejętności i zainteresowań wskazanych w profilu użytkownika. Nowy Europass wprowadza jednocześnie możliwość wykorzystania cyfrowych poświadczeń (ang. digital credentials) tj. narzędzi cyfrowego opisu i walidacji efektów nauczania, uprawnień zawodowych i kwalifikacji. Wszystkie informacje i funkcjonalności na platformie Europass dostępne są bezpłatnie w 29 językach. Zapraszamy na stronę KCE: www.europass.org.pl  oraz oficjalną stronę UE: www.europa.eu/europass/pl

Autorka: Sylwia Korycka-Fortuna – doradca kariery, coach ICF