Kopernik marzył o takich studiach


Kopernik jednak nie był kobietą. I nie studiował na uniwersytecie w Toruniu. Ale na pewno by chciał! Na takiej uczelni odkrycia dotyczące obrotów ciał niebieskich poszłyby jak po maśle

Dlaczego? Dlatego, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znajduje się w czołówce uczelni wyższych pod względem wykorzystania możliwości, jakie dawał program Erasmus. Chodzi przede wszystkim o zagraniczne wyjazdy studentów i pracowników uczelni, ale także nowatorskie rozwiązania, które mogą stać się inspiracją dla innych szkół, pragnących ułatwić integrację zagranicznych studentów ze środowiskiem lokalnym.

W roku akademickim 2013/14 uczelnia zrealizowała 261 wyjazdów studentów w celu studiowania, a 71 – w celu odbycia praktyk. Na zagraniczne uczelnie z Torunia udało się z wykładami 54 pracowników, było też 15 wyjazdów pracowników w celach szkoleniowych.

Najważniejszy był jednak udział w XIV Festiwalu Nauki i Sztuki, odbywającym się pod hasłem Człowiek Współczesny. Wydarzenie uświetniło 10. rocznicę przystąpienia Polski do UE. Centrum Promocji i Informacji UMK we współpracy ze studentami z zagranicy uczącymi się w Polsce zorganizowało trzy imprezy pod wspólnym tytułem Europa na wyciągnięcie ręki: Posmakuj Europę, Palcem po mapie i Buźka Europy, z grami i zabawami dla najmłodszych mieszkańców Torunia. Wszystkie trzy wydarzenia cieszyły się ogromną popularnością – ich sukces przekonał organizatorów, że warto podobne spotkania organizować w przyszłości.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu nie należy do największych w kraju, ale z pewnością ma się czym pochwalić. Co roku szeregi żaków zasila ponad 9 tysięcy osób przyjętych na studia I i II stopnia oraz 900 doktorantów (także w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy). Można studiować 92 kierunki na 17 wydziałach, istnieje ponad sto specjalności i 41 kierunków studiów podyplomowych.

Na studentów co roku czekają nowości – można na przykład zgłębiać sztukę mediów i edukację wizualną czy tajniki chemii i technologii żywności (w świecie, w którym co drugi obywatel planuje dietę – niezwykle przyszłościowy zawód!). Sukcesami może się też pochwalić kadra: w Toruniu i Bydgoszczy pracuje ponad siedmiuset profesorów.

Uczyć się w grodzie, w którym Mikołaj Kopernik dokonał wiekopomnego odkrycia, zatrzymał Słońce i ruszył z posad Ziemię – bezcenne. To miasto ma coś w sobie. Panuje tu dobry klimat dla geniuszy. Czy mogą z tym mieć coś wspólnego legendarne pierniczki?