Malin buszuje w internecie


Recenzje nowych witryn dotyczących edukacji i młodzieży

SKILLS PANORAMA | www.skillspanorama.cedefop.europa.eu/en

Strona internetowa prowadzona przez agencję o skomplikowanej nazwie: Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego, w skrócie CEDEFOP, to serwis z informacjami o tym, jakich pracowników i jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy w całej Europie. Dowiedzieć się tam można, jak rozkłada się zatrudnienie w poszczególnych sektorach gospodarki w każdym kraju, jak dane państwo wypada na tle średniej europejskiej albo jakie są perspektywy na przyszłość. Wszystko okraszone ładnymi, interaktywnymi wykresami, z możliwością filtrowania informacji. Od razu po wejściu na stronę wiem, po co tu wszedłem i co tu znajdę. Krótko, zwięźle i na temat – takiego rodzaju serwisy internetowe lubię.

IIEP LEARNING PORTAL | learningportal.iiep.unesco.org

Bardzo podobają mi się serwisy, które w centralnym miejscu strony głównej mają dużą i rzucającą się w oczy informację o tym, czego dotyczą. Tu od razu trafiam na zdanie: A portal on planning for quality education and improved learning outcomes. I już wiem o co chodzi. Strona stworzona przez UNESCO ma wspomagać nauczanie, służąc nie tylko nauczycielom, ale też urzędnikom i politykom.

Zazwyczaj przeglądając tego typu witryny, zwracam uwagę na to, jak dużo zasobów dla danego kraju można znaleźć. Nieraz zdarzało mi się przefiltrować zawartość strony w poszukiwaniu informacji dotyczących Polski – i znaleźć raptem dwa źródła. Tutaj jest ich kilkadziesiąt. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że są to w większości źródła zewnętrzne i do niektórych trzeba mieć specjalny dostęp.

IDEAS LAB | www.eye-ideaslab.eu

Wchodzę na stronę internetową serwisu Eye 2016 Ideas Lab, przeglądam ją i od razu nasuwa mi się przypuszczenie, że twórcy tworząc szablon serwisu, bardzo mocno sugerowali się Pinterestem. W odróżnieniu od dwóch pozostałych portali, o których dziś piszę, tutaj po wejściu nie za bardzo wiem, co to jest i co tu właściwie mogę znaleźć. Ideas Lab? Chyba chodzi o jakieś pomysły. Ale na co?

Po uważniejszym przyjrzeniu się wygląda na to, że serwis chce zbierać – razem z użytkownikami – opinie na różne tematy. Tyle tylko, że w siedemnastu tematach, które znalazły się na stronie głównej, dopisano łącznie czternaście komentarzy. Słabo z tymi opiniami…

Marcin Malinowski
Przez pięć lat pracował w placówce wychowania pozaszkolnego i prowadził Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska. Potem przeszedł na ciemną stronę mocy, czyli do pracy w korporacji. Ale wciąż stara się trzymać rękę na pulsie i tematy informacji europejskiej i informacji młodzieżowej są mu bliskie.