Malin buszuje w internecie


Recenzje nowych witryn dotyczących edukacji i młodzieży

 

TRAKTATY W SIECI | https://europa.eu/european-union/eu60_en

Unia Europejska stara się uczcić każde mniejsze czy większe wydarzenie osobną podstroną w swoim głównym serwisie. Nie inaczej jest w przypadku 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Strona to typowy produkt unijny – w miarę prosto, przejrzyście, bez wodotrysków i udziwnień. I to nie jest krytyka, wręcz przeciwnie. Prostota i przejrzystość to wielkie zalety w przypadku serwisów internetowych.

W tym znajdziemy przede wszystkim informacje o wydarzeniach zaplanowanych w całej Europie w związku z obchodami rocznicy, trochę danych o samych traktatach i w zasadzie niewiele więcej. Ale niewiele więcej tu potrzeba. Strona spełnia swoją rolę.

ON OUR WATCH | http://onourwatch.eu

Serwis internetowy nazwany Pod nadzorem, w którego logotypie jest coś, co przypomina kajdanki? Zapowiada się rewelacyjnie! Wchodzę, czytam. Rewelacji jednak nie ma, ale dalej jest ciekawie. Serwis On Our Watch to zbiór danych o tym, jak wywiązują się ze swoich obowiązków członkowie Parlamentu Europejskiego. Informacje zbierają różne organizacje, takie jak: Transparency International czy European Youth Forum. Wśród tematów są: walka z ubóstwem, demokratyczna Europa czy wybory. Równie interesującą częścią serwisu jest dział Narzędzia, w którym znaleźć można szereg stron przydatnych do kontrolowania eurodeputowanych.

OSIEM STANDARDÓW POLITYKI MŁODZIEŻOWEJ | www.youthforum.org/8-standards

Gdybym wcześniej nie wiedział, że serwis pod nazwą Osiem standardów polityki młodzieżowej to kwestionariusz, a nie zwykła witryna informacyjna, to byłbym zagubiony. Tymczasem jest to strona utworzona w celu zebrania informacji o tym, jak instytucje unijne radzą sobie z polityką młodzieżową.

Każda organizacja młodzieżowa – i nie tylko – może porównać to, jak jest traktowana przez decydentów, z ośmioma standardami przygotowanymi przez Europejskie Forum Młodzieży. Dodałbym nieco więcej informacji o samym projekcie i o tym, co się stanie z wynikami – bo tego brakuje.

Marcin Malinowski

Przez pięć lat pracował w placówce wychowania pozaszkolnego i prowadził Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska. Potem przeszedł na ciemną stronę mocy, czyli do pracy w korporacji. Ale wciąż stara się trzymać rękę na pulsie i tematy informacji europejskiej i informacji młodzieżowej są mu bliskie.