Malin buszuje w internecie


Recenzje nowych witryn dotyczących edukacji i młodzieży

ERASMUS+ MEETING POINT | www.wetipp.com

Mam wrażenie, że w ciągu ostatnich kilku lat co najmniej kilkanaście razy recenzowałem serwis internetowy, który miał służyć do tworzenia społeczności ludzi skupionych na określonym celu. Nie inaczej jest w przypadku zgrabnie nazwanego portalu Erasmus+ Generation Online Meeting Point. Jednak, jak z każdym tego typu serwisem, społeczność zgromadzona wokół niego może być zarówno przyczyną sukcesu – jeśli jest odpowiednio duża, jak i porażki – jeśli ludzi będzie tu zbyt mało. Na uwagę zasługuje fakt, że nie zmarnowano pieniędzy na stworzenie nowego portalu, tylko wykorzystano istniejące narzędzie. To się chwali, w przypadku unijnych serwisów takie postępowanie widzimy zdecydowanie zbyt rzadko.

PROMOTING YOUTH RIGHTS | www.youthforum.org/youth-rights-info-tool

Interesująca koncepcja serwisu informacyjnego i sposobu nawigacji po nim. Na stronie głównej kafelki z sześcioma najważniejszymi dla serwisu informacjami i dwa dodatkowe z quizem i zestawem skrótów. Po kliknięciu na któryś z kafelków pojawia się temat, o którym chcemy przeczytać, a na dole zawsze widoczna jest belka umożliwiająca przełączanie się między tematami, powrót do strony głównej albo do góry strony. Nieszablonowo, ale intuicyjnie. I to mi się podoba. A sama zawartość? Dosyć, powiedziałbym, generyczna. Hasło “How to harness the power of human rights instruments” całkiem nieźle określa poziom ogólności informacji zawartych w tym serwisie.

TORINO PROCESS | www.torinoprocess.eu

To jest przykład świetnie zrobionego serwisu internetowego. Dlaczego? Ponieważ został stworzony w bardzo konkretnym celu – poinformowania o specyficznym wycinku działalności Unii Europejskiej, tzw. procesie turyńskim – i swoje zadanie spełnia znakomicie. Witryna jest estetycznie wykonana, czytelna i w mig można znaleźć informacje o tym, po co istnieje.

Pierwsze, co widzimy po wejściu na stronę, to kilka zdań o tym, czym jest proces turyński oraz link do szerszych informacji. W tle leci wideo, które jednak nie przeszkadza. Wszystko wyważone, zrobione ze smakiem i wyczuciem. Bardzo chciałbym oglądać więcej tego typu stron w sieci.

Marcin Malinowski

Przez pięć lat pracował w placówce wychowania pozaszkolnego i prowadził Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska. Potem przeszedł na ciemną stronę mocy, czyli do pracy w korporacji. Ale wciąż stara się trzymać rękę na pulsie i tematy informacji europejskiej i informacji młodzieżowej są mu bliskie.