Malin buszuje w internecie


Recenzje nowych witryn dotyczących edukacji i młodzieży

 

ZAJRZYJ DO PORTFELA UE | https://cohesiondata.ec.europa.eu

Zawsze chciałem mieć możliwość zweryfikowania tego, co mówi się o wydawaniu unijnych pieniędzy. Na ten temat krąży sporo opinii, każdy, kogo zapytam, wie bardzo dużo (panie, jak się tej kasy z Unii nachapali!), ale gdy zapytać o konkrety, to już zapada niezręczna cisza. A tu Unia zafundowała nam portal, w którym wszystko można sobie obejrzeć: ile każdy kraj dostał, jakie kwoty zostały wykorzystane i na jakie cele. Wszystko okraszone ładnymi, interaktywnymi wykresami. A jak już wejdziemy w tajemniczy link zatytułowany Explore and Share this Data, to już w ogóle czapki z głów. Sprawdźcie. Bardzo podoba mi się taka strona. Nawet nazywa się rzeczowo i konkretnie: European Structural and Investment Funds. Takie inicjatywy zdecydowanie pochwalam.

ZINTEGROWANY SYSTEM KWALIFIKACJI | www.kwalifikacje.gov.pl

Rzadko zdarza mi się pisać o polskich serwisach internetowych, więc jeśli już mam możliwość, to staram się blisko przyjrzeć danej stronie. Zintegrowany System Kwalifikacji, jak nazwa wskazuje, to ustawowo uregulowany zestaw kwalifikacji, który ma służyć m.in. standaryzowaniu wymogów pracodawców i ułatwiać życie kształcącym przyszłych pracowników. Sam serwis internetowy jest dość przejrzysty, od strony wizualnej nie ma mu czego zarzucić. Treści jest trochę mało, bo tak naprawdę zasadnicza część danych przechowywana jest w osobnym serwisie, zwanym Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji. Tam dopiero można przeglądać konkretne kwalifikacje i podmioty z nimi związane. Generalnie dobrze, że coś takiego jest.

SKILLAGE | www.skillage.eu

Ta aplikacja pomoże ci zorientować się, jakie umiejętności techniczne mogą obecnie być ci potrzebne w zdobyciu pracy – cytat wzięty ze strony jednym zdaniem podsumowuje to, czym jest Skillage. Jest to serwis, który w formie testu pozwala ocenić, jak wygląda Twoja znajomość technologii informacyjno-komunikacyjnych. Test ma piętnaście pytań, w których mierzysz się z konkretną sytuacją i musisz odpowiedzieć, w jaki sposób w danym przypadku postąpisz. Przykładowo: Twój szef poprosił, abyś złączył/a dwa dokumenty w PDF w jeden. Jaki będzie najlepszy sposób, aby to zrobić? i cztery odpowiedzi typu: przepiszę w Wordzie albo znajdę narzędzie online do łączenia plików. Warto zrobić taki sprawdzian, by zorientować się, czego jeszcze należałoby się dowiedzieć.

Marcin Malinowski
Przez pięć lat pracował w placówce wychowania pozaszkolnego i prowadził Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska. Potem przeszedł na ciemną stronę mocy, czyli do pracy w korporacji. Ale wciąż stara się trzymać rękę na pulsie i tematy informacji europejskiej i informacji młodzieżowej są mu bliskie.