Malin buszuje w internecie


Recenzje nowych witryn dotyczących edukacji i młodzieży

Go-Lab | www.golabz.eu

Bardzo lubię te chwile, kiedy wchodzę na stronę instytucji publicznej i nie widzę, że to jest strona instytucji publicznej. W przypadku witryn unijnych takie sytuacje były względnie rzadkie. Jednak po wejściu na golabz.eu w pierwszej chwili pomyślałem, że jestem na stronie jakiegoś startupu albo dużej firmy z branży IT. Ładny, przyjemny dla oka wygląd, czytelne menu i przejrzysta struktura serwisu.

Go-Lab przedstawia się jako portal dla nauczycieli i uczniów wspierający tzw. inquiry learning albo inquiry-based learning, czyli nauczanie rozpoczynające się od zadawania pytań, zamiast od przedstawiania problemu i wyjaśniania go. Serwis ma sporo narzędzi wspomagających tę metodę pracy. Moimi ulubionymi są widgety, które można umieścić na dowolnej stronie internetowej.

Education GPS | www.gpseducation.oecd.org

Kolejny serwis z gatunku statystyki dla nerdów, prowadzony przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zawiera dobrze zorganizowane informacje dotyczące systemów edukacji w poszczególnych krajach. W przypadku wielu państw są to naprawdę aktualne informacje, przygotowane na podstawie publikacji Education at a Glance 2015.

Szczególnie interesujące są diagramy przedstawiające systemy edukacji. Jednym rzutem oka można objąć całą strukturę systemu w danym kraju. Co ciekawsze, każdy diagram można sobie pobrać również w języku ojczystym przeglądanego kraju. Bardzo składnie przygotowane!

YouthMetro | www.youthmetro.org

YouthMetro reklamuje się jako The Most Comprehensive Repository of Youth Policy in the World, czyli najbardziej wyczerpujące źródło informacji o priorytetach polityki młodzieżowej. Po przejrzeniu zawartości strony stwierdzam, że nie są to słowa rzucone na wiatr. Raportów podzielonych na obszary typu Edukacja, Zatrudnienie, Zdrowie itp. jest sporo. W każdym z tych obszarów mamy dalszy podział na raporty międzynarodowe, narodowe, regionalne, kluczowe wskaźniki ONZ i tak dalej.

Brakowało mi tutaj jednej rzeczy: możliwości wyszukiwania i filtrowania. Przeglądanie z zagłębianiem się w zagnieżdżone menu jest średnio przyjazne. Ale jeśli komuś to nie przeszkadza, to może przeglądać do woli.

Marcin Malinowski
Przez pięć lat pracował w placówce wychowania pozaszkolnego i prowadził Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska. Potem przeszedł na ciemną stronę mocy, czyli do pracy w korporacji. Ale wciąż stara się trzymać rękę na pulsie i tematy informacji europejskiej i informacji młodzieżowej są mu bliskie.