Mentorzy + motywacja = działanie


Magazyn tworzony w całości przez młodzież? Proszę bardzo! Wydawane w Bielsku-Białej pismo redakcjaBB od ponad dwóch lat trafia do tysięcy odbiorców. A wszystko zaczęło się od programu „Młodzież w działaniu”.

O kształcie magazynu i podejmowanych tematach decyduje ponad stu młodych ludzi, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To oni tworzą teksty, robią zdjęcia, przygotowują grafiki i filmy. Przychodzą do redakcji codziennie: czasem jest ich kilku, czasem kilkudziesięciu. Zwykle wpadają na spotkania i warsztaty, ale czasem „tylko” po to, by pogadać.

W redakcji nic nie jest obowiązkowe. Podejmujesz się jakiegoś zadania – od ciebie zależy, czy je zrealizujesz. Możesz popracować z rówieśnikami, poradzić się mentorów, wziąć udział w warsztatach, skorzystać z redakcyjnego sprzętu. Nieodpłatnie. Możesz też przyjść do redakcji porozmawiać, zrzucić z siebie męczący cię ciężar. Po prostu.

Redakcja powstała w 2014 r. jako Inicjatywa młodzieżowa – projekt dofinansowany przez program „Młodzież w działaniu”. Przygotowaliśmy wtedy pierwszy numer magazynu, który przyczynił się do zdobycia grantu z Funduszu EOG (2015 r.). Wsparcie to pozwoliło nam urządzić redakcję i stworzyć stronę internetową.

Teraz działamy dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Od początku jednak projekt redakcjaBB traktujemy jak przedsiębiorstwo społeczne, któremu zewnętrzne finansowanie może pomóc, ale nie może być jego jedynym źródłem utrzymania. Staramy się więc samofinansować – testujemy różne możliwości, w tym np. zapewnianie oprawy medialnej i graficznej lokalnych wydarzeń przy współudziale młodych ludzi.

Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w sektorze pozarządowym w Polsce (tak jak ja w 2014 r.) kluczowe jest wsparcie ludzi o większym doświadczeniu. W moim przypadku była to pomoc pani Grażyny Staniszewskiej, Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia – Olgi Suwaj i Jarka Warzechy. To przy ich wsparciu napisaliśmy pierwszy projekt do programu „Młodzież w działaniu”, dostaliśmy dofinansowanie z EOG i FIO. Mój pomysł, zapał, opracowanie długofalowej strategii czy doświadczenie pracy w przedsiębiorstwie społecznym w Londynie mogłyby nie wystarczyć, by przebić się przez meandry pisania i rozliczania wniosków. Ot, taka rzeczywistość.

Sukces naszego projektu opiera się na kilku filarach. Nie stawiamy się w roli autorytetów, tylko partnerów. Uczymy się tyle samo, ile młodzież od nas. Dzięki temu możemy liczyć na wsparcie ze strony społeczności młodych, której siła i energia są nieskończone. Wszystko, czego się podejmujemy, robimy na 100 proc. Nie ma chodzenia na skróty. Jesteśmy otwarci, pozytywnie nastawieni do świata i ludzi wokół. To otwiera wiele drzwi.

Realizacja projektu redakcjaBB to nieustanne wyzwania. Jednak razem z wyjątkowym zespołem mentorów, któremu przewodniczy Ania Cieśla, robimy wszystko, by przedsięwzięcie to cały czas było ciekawe dla młodych ludzi, praktyczne i przydatne do tego, co planują w przyszłości. Wiemy już, że redakcjaBB potrafi zmienić życie – dlatego motywacji i chęci do działania nam nie brakuje. A więc – działamy

Chcesz wiedzieć więcej?