Młodzi, solidarni i podłączeni


Za nami ósma już edycja Europejskiego Tygodnia Młodzieży, podczas którego w całej Polsce organizowano projekty, spotkania i dyskusje dotyczące szans i wyzwań, przed jakimi stoi obecnie młodzież w Europie. Tematami wiodącymi były wyzwania, jakie niesie ze sobą cyfryzacja oraz zaangażowanie młodych ludzi w działalność społeczną przez internet.

Internet wygenerował niespotykany dotąd potencjał komunikacyjny. Jego możliwości doskonale określił Michael Dell, stwierdzając, że lepsza od internetu… byłaby tylko telepatia. Twórca amerykańskiego potentata komputerowego w lapidarnych słowach oddaje rzeczywisty ogrom możliwości, jakie oferuje dziś ogólnoświatowa sieć. Młodzi ludzie nie boją się z niej korzystać i coraz częściej używają internetu w ramach swojego społecznego zaangażowania.

Komisja Europejska, a także znaczna część państw UE i coraz większa liczba organizacji pozarządowych, docenia i wykorzystuje potencjał internetu do działań społecznych. Zmiana mentalności zaczyna mieć praktyczny wymiar. Niektóre województwa i duża część większych miast w Polsce, w ciągu ostatnich lat stworzyły budżety obywatelskie, w których większość działań odbywa się przez sieć. Za pośrednictwem internetu ludzie tworzą i zgłaszają projekty, prowadzą konsultacje i kampanie promocyjne oraz głosują. Prym wśród najbardziej zaangażowanych wiodą właśnie ludzie młodzi.

Wraz ze wzrostem społecznego wykorzystania sieci i jej wszechobecności muszą iść zmiany w systemie edukacji. Przemijają czasy, w których zdobycie umiejętności czytania i pisania gwarantowało społeczne usamodzielnienie. Patrząc w przyszłość, musimy dostrzec, że nauka programowania i wszechstronna biegłość w obsłudze komputera stają się kompetencjami niezbędnymi zarówno w pracy, jak i w działalności społecznej. Jeśli stworzymy młodym przestrzeń do kreatywności, to możemy być pewni, że dzięki ciągłemu byciu online stworzą oni niezwykłe rzeczy.