O włos od WorldSkills


Czy absolwent szkoły branżowej może odnieść światowy sukces? Co trzeba zrobić, aby zostać zauważonym przez pracodawcę? Udział w olimpiadach, turniejach i konkursach branżowych może ułatwić odpowiedź na te pytania. To także doskonała okazja do zaprezentowania swoich umiejętności. A stąd już tylko krok by zostać członkiem reprezentacji Polski w prestiżowym konkursie WorldSkills lub EuroSkills.

Żeby odnieść sukces w swoim zawodzie czasami talent i determinacja to za mało. Potrzebne są kursy, szkolenia i wymiana doświadczeń, najlepiej w międzynarodowym towarzystwie. Dla początkujących adeptów zawodu może być to bariera nie do przeskoczenia, jednak konkursy umiejętności zawodowych mogą im to bardzo ułatwić. Worldskills i Euroskills to zawody dla uczniów lub absolwentów w wieku: od 18 do 25 lat – konkurs europejski oraz od 18 do 21 lat – konkurs światowy. Udział w takich zawodach daje możliwość wymiany doświadczeń z wybitnymi specjalistami w kilkudziesięciu branżach, m.in.: gastronomii, florystyki, fryzjerstwie, mechatronice, murarstwie, ciesielstwie, tynkarstwie, czy suchej zabudowy. Uczniowie konkurują ze sobą – w olimpijskiej atmosferze – przez kilka dni. Przede wszystkim po to, by zachęcić młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu zawodowym.

Początkiem takiej drogi jest np. zwycięstwo w olimpiadzie lub konkursie krajowym. Jednym z takich konkursów był IV Międzynarodowy i X Ogólnopolski Konkurs Fryzjerski zorganizowany w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie. – W konkursie udział biorę pierwszy raz. Chciałam poznać tę atmosferę i zobaczyć jak to wygląda poza salonem fryzjerskim. Takie wydarzenie daje dużo doświadczeń, które mogą się przydać w przyszłej karierze – mówi Natalia Frąckiewicz z Ostródy.

Uczestnicy rywalizowali ze sobą, starając się stworzyć nieszablonowe uczesania, które później oceniało profesjonalne jury. W tegorocznych zawodach wystartowało 30 zawodników. – Poziom jest bardzo wysoki. Widzimy, że młodzież przykłada się do swojej pracy, nie tylko do fryzur ale również dba o kreacje i biżuterie – ocenia Andrzej Matracki, mistrz świata we fryzjerstwie, trener reprezentacji Polski oraz sędzia na międzynarodowych konkursach.

Zwycięzcy: w kategorii fryzura kreatywna damska – Sandra Kuźnicka, fryzura kreatywna męska – Dawid Pawelecz, fryzura klasyczna męska – Jakub Aleksander Wilczak.

Z konkursu WorldSkills i EuroSkills mogą skorzystać także szkoły, poprzez promowanie najnowszych rozwiązań w kształceniu i szkoleniu zawodowym, wymianę doświadczeń, a także doskonalenie nauczycieli w praktycznej nauce zawodu. Niektórzy z pedagogów mogą zostać ekspertami w konkursie.

W 2018 r. Polska po raz pierwszy wystawiła oficjalną drużynę na Euroskills w Budapeszcie. Konkurując z 27 innymi krajami, w sześciu konkurencjach, nasza reprezentacja zdobyła medal doskonałości w gastronomii. Najbliższy konkurs odbędzie się w Kazaniu od 22 do 27 sierpnia, a kolejny europejski, w Grazu (Austria) we wrześniu 2020.