Polacy na WORLDSKILLS


Ponad 1,3 tys. młodych profesjonalistów z 63 krajów i regionów świata rywalizowało w ostatnich dniach sierpnia w 45. światowym konkursie umiejętności zawodowych WorldSkills w Kazaniu. Z Rosji jedenastoosobowa polska drużyna wróciła ze srebrnym medalem. Zdobył go Maciej Pisarek, młody kucharz z Gorzowa Wielkopolskiego. poniżej przedstawiamy wszystkich uczestników z Polski.

MECHATRONIKA

Mateusz Dąbrowski
Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie

Od dziecka chciałem poznać zasady działania moich pierwszych ruchomych zabawek, a z biegiem lat różnych innych urządzeń. Wybrałem mechatronikę także z powodu możliwości dalszego rozwoju w pokrewnych dziedzinach: elektronice, informatyce, mechanice, automatyce oraz robotyce. Ten kierunek daje mi także możliwość podjęcia pracy już po skończeniu technikum.

Przemysław Krasnodębski
Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie

Od najmłodszych lat pasjonuję się mechatroniką, inspirowany i popychany do zdobywania wiedzy przez tatę technika. Pozytywnie zakręcony na punkcie mechatroniki, uwielbiam majsterkować. W wieku 12 lat zacząłem rozkręcać i poznawać sprzęty domowe.

FLORYSTYKA

Sylwia Leszczyńska
Politechnika Białostocka

Moja historia z florystyką zaczęła się w kwiaciarni mojej mamy. Z czasem zaczęłam się rozwijać w tym kierunku, poszukiwać nowych rozwiązań, bywać na ważnych wydarzeniach i pokazach branżowych, a także na szkoleniach prowadzonych przez światowych mistrzów florystyki. Powoli, małymi kroczkami florystyka, oprócz pracy, stała się także moją pasją, bez której nie wyobrażam sobie życia. Studiuję architekturę krajobrazu.

TECHNOLOGIA MODY

Agnieszka Marynowska
Bielska Szkoła Przemysłowa

Szycie ubrań fascynowało mnie od zawsze. Wspaniale tworzyć coś z niczego. A teraz mogę to robić dzięki tworzeniu kolekcji z nieużytych skrawków materiałów. To jest moja pasja i wiążę z nią przyszłość. Wzięłam udział w wielu pokazach mody oraz w sesjach kolekcji, byłam też na stażu w Barcelonie. To fantastyczne móc podróżować i jednocześnie realizować swoją pasję.

FREZOWANIE CNC

Patryk Rudź
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie

Interesują mnie nauki ścisłe i dlatego wybrałem kierunek pokrewny z moimi zainteresowaniami – inżynierię produkcji. Po studiach bardzo chciałbym pracować na frezarkach CNC – początkowo jako operator, a z upływem czasu stać się technologiem programistą.

SPAWALNICTWO

Sebastian Zwierzchowski
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku, uczeń Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 na kierunku monter kadłubów jednostek pływających. Praktykant w Stoczni Gdańsk

Dzięki uczeniu się na tym kierunku będę miał możliwość pracy w różnych zakładach. Każda bardziej skomplikowana konstrukcja z metalowych elementów wymaga takiego właśnie fachowca. Spawane są elementy konstrukcji budynków, samochodów, statków, krzeseł czy pralek. Można być pewnym, że pracy nie zabraknie. Każde nowe stanowisko to wyzwanie – pozwala doskonalić technikę spawacza.

GOTOWANIE

Maciej Pisarek
Absolwent Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wielkopolskim

Kuchnia zawsze była blisko mnie, a ja blisko kuchni. Jako małe dziecko lubiłem towarzyszyć babci i mamie w gotowaniu i tak już mi zostało. Gastronomia była dla mnie naturalnym wyborem, bo po prostu zawsze sprawiała mi przyjemność. Miałem również szczęście do ludzi, którzy mnie inspirowali i pokazywali, że warto dać z siebie więcej. Wiedzę ze szkoły trzeba tylko połączyć z ambicją i samozaparciem. Jeśli kochasz to, co robisz, praca zawsze będzie dla ciebie przyjemnością.

BIM (MODELOWANIE INFORMACJI O BUDYNKU)

Piotr Tomaszewski
Politechnika Warszawska (absolwent budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej)

Interesuje mnie głównie budownictwo przemysłowe – stalowe hale produkcyjne, fabryki, magazyny wysokiego składowania. Po skończeniu studiów inżynierskich planuję rozpocząć studia magisterskie na tej samej specjalności.

Mateusz Frydrych
Politechnika Warszawska (absolwent budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej)

Cyfryzacja modeli konstrukcji inżynierskich oraz nadawanie im kompletnych informacji to moje zainteresowania, co przekłada się na optymalizację pracy przy projektowaniu obiektów budowlanych. W przyszłości chcę rozpocząć studia II stopnia w dziedzinie inżynierii lądowej i poszerzać swoją wiedzę w zakresie budownictwa specjalistycznego.

ROBOTYKA MOBILNA

Paweł Danak
Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym

Od lat startuję w zawodach robotów autonomicznych, zwiedzając przy tym wiele krajów. Dzięki zagranicznym wyjazdom poznałem wielu ciekawych ludzi, ucząc się przy okazji języków obcych. W licznych zawodach zagranicznych osiągnąłem sukcesy, wygrywając je lub będąc ich laureatem. Tym razem postanowiłem, że wystartuję w zawodach robotów mobilnych. Każde takie doświadczenie zaprocentuje w przyszłości.

Agnieszka Pytel
Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym

Dzięki zaangażowaniu naszej szkoły w robotykę możemy jeździć na zawody i odwiedzać nowe kraje, poznając ich kulturę. Odnosząc sukcesy na arenie międzynarodowej w dziedzinie robotyki, mamy także możliwość w przyszłości dostania się do lepszych szkół oraz uczelni. Robotyka rozwinęła we mnie umiejętności manualne i programistycznego myślenia, które są przydatne na co dzień.