Polska trzecia w Europie


Coraz więcej osób korzysta z zasobów Elektronicznej platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie. Portal ma już blisko 10 tysięcy zarejestrowanych użytkowników

Ogólnoeuropejska wielojęzyczna platforma EPALE (http://ec.europa.eu/epale/pl), finansowana w ramach programu Erasmus+, działa od 1 października 2014 r. Jej celem jest wsparcie sektora edukacji dorosłych i rozwoju zawodowego specjalistów w tym obszarze poprzez stworzenie przestrzeni do międzynarodowej współpracy, wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Najważniejsze elementy platformy EPALE to: Kalendarz wydarzeń, Aktualności, Blog dotyczący najnowszych trendów w edukacji dorosłych, Biblioteka materiałów oraz Wyszukiwarka Partnerów. Wszystkie te elementy są codziennie aktualizowane przez doświadczonych przedstawicieli kadry edukacji dorosłych z całej Europy, w tym z Polski.

Początkowy okres funkcjonowania platformy EPALE stał pod znakiem dynamicznego rozwoju, udoskonalania i dostosowywania do potrzeb użytkowników. Stopniowo uruchamiane były poszczególne funkcjonalności. Intensywnie rozwijane były również zasoby platformy. Obecnie znajduje się na niej ok. 1600 aktualności, ponad 1000 tekstów na blogu i ponad 1200 wydarzeń oraz ok. 3000 materiałów w Bibliotece. W ślad za rozwojem zasobów platformy stale rosła też liczba zarejestrowanych użytkowników. Aktualnie na platformie zarejestrowanych jest około 10 tys. osób. Ponad 90 proc. z nich pochodzi z krajów europejskich, najwięcej z Włoch (ponad tysiąc) oraz Francji i Polski (po pół tysiąca).

Trzecie miejsce Polski pod względem liczby użytkowników jest zasługą Krajowego Biura EPALE, które intensywnie promowało platformę wśród specjalistów z różnych obszarów edukacji dorosłych. Byli wśród nich m.in. pracownicy i działacze takich instytucji/organizacji, jak: Uniwersytety Trzeciego Wieku, biblioteki publiczne, Uniwersytety Ludowe, Centra Kształcenia Ustawicznego, organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją dorosłych czy firmy szkoleniowe.

Jednym z największych wydarzeń, na których promowano platformę było Forum III Wieku w Nowym Sączu i Krynicy-Zdroju (9-12 września 2015 r.), towarzyszące Forum Ekonomicznemu. W warsztatach dotyczących obsługi platformy EPALE wzięło wówczas udział blisko 30 osób. Krajowe Biuro EPALE zajmowało się również rozwojem narodowej strony w języku polskim na platformie EPALE. Efektem tych działań są dziesiątki aktualności, wydarzeń, wpisów na blogu oraz materiałów na temat edukacji dorosłych.

Ważnym zadaniem Biura było także tłumaczenie na język polski najciekawszych tekstów opublikowanych w jęz. angielskim. Działania promocyjne oraz rozwój zasobów platformy wspierało ośmiu ambasadorów EPALE, rekrutujących się spośród specjalistów z różnych obszarów edukacji dorosłych.

W 2016 r. platforma EPALE będzie dalej dynamicznie się rozwijać, ale do tego niezbędna jest też aktywność jej użytkowników – dzielenie się swoim doświadczeniem, zgłaszanie wydarzeń, pisanie artykułów i komentarzy, dodawanie materiałów i zgłaszanie aktualności. Bardzo nam zależy, by na platformie znalazło się jak najwięcej treści dodawanych przez polskich przedstawicieli kadry edukacji dorosłych – ekspertów, szkoleniowców, decydentów w tym obszarze.

Krajowe Biuro EPALE zaprasza więc do do rejestracji na platformie, do zwiększania jej zasobów i do korzystania z nich.

Szukasz kontaktu z Krajowym Biurem EPALE? Zadzwoń lub napisz:

  • tel. 22 46 31 063
  • e-mail: epale@frse.org.pl.