Przebudzenie bogów


Jak wyglądałby świat, gdyby powrócili dawni bogowie? Dla młodych ludzi z Chojnic to pytanie stało się inspiracją do stworzenia podręcznika  do gry fabularnej. Projekt został sfinansowany w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności

Kiedy to wszystko się zaczęło? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. […] Zmiany następowały powoli. Wkradały się w nasze realia krok po kroku. […] Gdy zorientowaliśmy się, co się dzieje, było już za późno. Przebudzili się” – tak rozpoczyna się historia z podręcznika do gry fabularnej, inaczej RPG (ang. Role-Playing Game), stworzonego przez wolontariuszy z Samorządnego Centrum Młodzieżowego w Chojnicach. RPG to rodzaj gry opartej na narracji, w której gracze wcielają się w fikcyjne postaci. Rozgrywka odbywa się w świecie istniejącym tylko w wyobraźni grających. Scenariusz sesji przygotowuje osoba prowadząca (tzw. mistrz gry) w oparciu o podręcznik, zawierający opis przedstawionego świata i reguły gry.

Władcy słowiańskiej wyobraźni

Przebudzeni bogowie pokazują swe moce. Perun kontroluje pioruny. Swarożyc panuje nad ogniem i przynosi dobrobyt, choć uważany jest za dość kłótliwego. Mokosz to opiekunka życia i bogini płodności – na wiosnę jest brzemienna,
a zebrane później uprawy są jej zasługą. Gdy wejdziemy głębiej do tego fantastycznego świata, spotkamy wiele innych stworów: baby leśne, atrakcyjne, ale bardzo niebezpieczne (zwłaszcza dla starszych mężczyzn), rusałki, które potrafią załaskotać nieszczęśników na śmierć, a nawet krwiożercze wilkołaki. A to tylko przedsmak tego, co nas czeka.

– Ten świat z pozoru przypomina nasz, jednak różni się od niego drastycznie. Niemal na każdym kroku spotykamy fascynujące stworzenia oraz bogów spacerujących między ludźmi. To świat pełen magii i przygód, w którym zwykły człowiek może zostać wciągnięty na przykład w walkę dwóch bogów: Peruna i Thora. Tutaj okaże się, że wcale nie jesteś handlowcem czy mechanikiem, ale na przykład po części rusałką albo wąpierzem – mówi Żaneta Jasińska, pomysłodawczyni gry i koordynatorka pracy zespołowej.

Bogowie, demony i bestie mają swoje potwierdzenie w źródłach słowiańskich wierzeń, ale świat przedstawiony oraz niektóre postaci stworzono od podstaw. Twórcy musieli więc wykazać się dużą kreatywnością. – Czasami jakiemuś stworowi trzeba było dodać mordercze zapędy wobec ludzi lub samodzielnie zaprojektować jego wygląd, bo w źródłach nie było na ten temat zbyt wielu informacji – dodaje Dominika Żakowska, członkini ekipy pisarskiej i jednocześnie najmłodsza osoba w zespole.

Od pasji do realizacji

Grupa wolontariuszy, która pracowała nad podręcznikiem, liczy dziesięć osób. Najmłodsza uczy się jeszcze w liceum. Najstarszy członek ekipy ma 27 lat. Zdecydowana większość to studenci. Połączyły ich: zamiłowanie do świata fantasy i gier fabularnych, bogata wyobraźnia oraz chęć tworzenia. Kiedy dowiedzieli się, że można dostać pieniądze na realizację podręcznika do RPG, nie zastanawiali się długo.

– Każdy, kto ma jakiś ciekawy pomysł i brakuje mu funduszy na jego rozwinięcie, powinien wnioskować o środki unijne. Może wasze marzenia spełnią się tak jak nasze – zachęca Żaneta Jasińska.
Stworzenie podręcznika do gry to element większego projektu, któremu przyświecał nadrzędny cel: przyciągnięcie młodych ludzi do Samorządnego Centrum Młodzieżowego w Chojnicach. Część funduszy została więc przeznaczona na przystosowanie sali: zakup stolików, kanap, ekranu, konsoli do gier i zestawu planszówek. W ramach projektu zorganizowano też warsztaty mitologii słowiańskiej, które stały się punktem wyjścia do zbierania informacji do podręcznika. Praca nad samą publikacją trwała osiem miesięcy. Efektem jest 156-stronicowy e-book, bogaty w treści oraz ilustracje, nad którymi pracowały aż cztery graficzki, z Karoliną Gatzke na czele.

Jak grać?

Należy pobrać e-podręcznik ze strony www.fundacja.pomorskie.info. W środku znajduje się opis świata przedstawionego, charakterystyka bogów, postaci i mitycznych stworzeń, a także wiele komponentów, które zaskoczą nas podczas podróży do krainy fantazji. W podręczniku zawarte zostały również zasady gry. Aby móc cieszyć się swobodną rozgrywką, należy zaopatrzyć się w 20-ścienne i 4-ścienne kości do gry oraz wybrać mistrza, który przestudiuje podręcznik i poprowadzi graczy przez świat w klimacie urban fantasy (akcja rozgrywa się w realiach wielkomiejskich, w które wplecione zostały elementy magiczne). Ponieważ gra polega przede wszystkim na pracy z własną wyobraźnią, możliwości są nieograniczone. Tutaj każdy ruch, każde działanie, słowo mogą zmienić bieg wydarzeń. Gra jest dostępna za darmo dla każdego.

*Podręcznik do gry „Przebudzenie Bogów” powstał w ramach Projektu Solidarności „Rozwój działalności związanej z grami w Samorządnym Centrum Młodzieżowym w Chojnicach”, dofinansowanego przez program Unii Europejskiej – Europejski Korpus Solidarności.
W Projektach Solidarności biorą udział młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 lat przy wsparciu organizacji lub instytucji. Realizacja może trwać od 2 do 12 miesięcy, a maksymalne dofinansowanie to 6000 euro. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.eks.org.pl.

Zdjęcie: archiwum projektu