Rozruszali łódzką edukację


Nieoczywiste sposoby na skuteczną rekrutację i propagowanie edukacji – takie działania nagrodziło Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego

Przed ostatnimi wakacjami Dorota Białkowska i Monika Stępniak-Jankowska odpowiadały za 23. edycję łódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych. Do Zespołu Szkół Politechnicznych (ZSP) w Łodzi, w którym obie pracują, nadeszło prawie 200 prac fotograficznych, literackich i plastycznych, w tym od przyszłych logistyków czy monterów.

Między innymi tak nieoczywiste pomysły w pracy szkół dostrzega Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego (ŁCDNiKP), przyznając nagrody podczas corocznych gali Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji. 14 czerwca gospodarze 33. Takiego spotkania ogłosili nazwiska uhonorowanych osób oraz nazwy firm i instytucji wspierających rozwój oświaty w województwie łódzkim.
Łódzki ZSP miał w tym gronie jeszcze dwie inne przedstawicielki: Kreatora Innowacji Ewę Marczewską – nauczycielkę fizyki, która zapoznaje uczniów z najnowszymi odkryciami w tej dyscyplinie, oraz Henrykę Michalską, dyrektor tej placówki. Ta ostatnia otrzymała tytuł Promotora Rozwoju Edukacji m.in. za działania w Akademii Twórczego Dyrektora Szkoły Zawodowej. Przez ostatnie miesiące obrady tej akademii wypełniały pomysły na nawiązywanie relacji z podstawówkami. – To z nich, a nie z gimnazjów, które doskonale znaliśmy, pochodzą teraz kandydaci na naszych uczniów – mówi Henryka Michalska.

Własny pomysł na skuteczną rekrutację ma już Zespół Szkół Techniczo-Informatycznych w Łodzi. Trzy tytuły dla jego kadry, przyznane podczas gali, to m.in. efekt zorganizowania innowacyjnych „Drzwi otwartych” dla kandydatów. Zainteresowani klasą dla techników informatyków mogli np. uczestniczyć w zajęciach z grafiki komputerowej.

Tytuły Lidera w Edukacji dla Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych (ZST-I) zdobyli także Sławomir Stępień, kierownik warsztatów tej placówki, oraz Magdalena Makara, nauczyciel przedmiotów zawodowych. Jest ona koordynatorką projektu – finansowanego ze środków programu POWER – za sprawą którego 59 uczniów spędziło pełny miesiąc swoich praktyk zawodowych w Walencji. Projekt „Praktyka ponad granicami” wymyśliła Anna Sierba, wicedyrektor ZST-I. Na początku XXI w. była jednym z pierwszych nauczycieli, którzy wprowadzali w mieście kształcenie w zawodzie mechatronika. Teraz planuje, jak skutecznie przygotować swoją szkołę dla przyszłych programistów. ŁCDNiKP przyznało Annie Sierbie tytuł Promotora Rozwoju Edukacji.