To zwyczajnie wciąga!


Rozmowa z Mariuszem Zyngierem, ambasadorem programu Erasmus+, nauczycielem z Połańca z 25-letnim doświadczeniem, jedynym Polakiem mającym szansę zdobyć Global Teacher Prize 2017 – nagrodę dla najlepszego pedagoga na świecie.

Od lat zajmuje się Pan kształceniem młodych techników, elektroników i energetyków. Z których wynalazków uczniów jest Pan najbardziej dumny?

Z tych, które mogą ułatwić życie osobom chorym i cierpiącym, np. z urządzenia safe step – bezpiecznej laski dla osób niewidomych, lokalizatora dla osób chorych na Alzheimera lub analizatora grupy krwi. Te rozwiązania są wyjątkowe!

Jak motywuje Pan swoich uczniów?

Najlepszą zachętą dla uczniów jest przedstawienie sukcesów ich poprzedników. Młodzież inspirują opowieści o starszych kolegach, którzy np. dostali się na prestiżowe kierunki studiów. Staram się również uświadamiać uczniom, że to, co znajdzie się w ich CV, będzie mieć ogromne znaczenie. Chociaż pracy dla elektroników dziś nie brakuje, tłumaczę uczniom, że warto podejmować dodatkowe aktywności, ponieważ ma to duże znaczenie podczas rekrutacji.

Jakie umiejętności są dziś najwyżej cenione na rynku pracy?

Otwartość, komunikatywność oraz chęć podejmowania nowych wyzwań. Ważna jest również innowacyjność. Wszystkie te umiejętności można rozwijać właśnie podczas staży realizowanych w ramach programu Erasmus+. Mam na to dowody, ponieważ zawsze analizuję poziom kompetencji uczniów przed wyjazdem i po powrocie.

A czym dla Pana jest udział w międzynarodowych projektach?

Projekty były najbardziej znaczącą częścią mojego rozwoju zawodowego i odegrały bardzo ważną rolę w całym moim życiu! To zwyczajnie wciąga. Każdy, komu zależy na rozwoju edukacji zawodowej, musi tego spróbować!

rozmawiała Iwona Łoboda