W oku kamery


Na co dzień wprowadzają w świat filmu amatorów, którzy stając po raz pierwszy przed kamerą, lepiej poznają samych siebie. Ale tym razem pasjonaci filmu z Warszawy postanowili popracować nad sobą.

W dziele Krzysztofa Kieślowskiego „Amator” tytułowy bohater, który zupełnie przypadkowo zaczął kręcić filmy, odkrywa absurdy otaczającej go rzeczywistości. Ale najciekawsze zaczyna się wtedy, gdy obiektyw kamery, to wszystkowidzące, obiektywne oko – kieruje na siebie. Przekonuje się, że tak właśnie można opowiedzieć światu najciekawszą historię. O sobie, o tym, co dla nas bliskie, ważne, co nas boli, a co cieszy.

Filmować każdy może. Trochę lepiej lub trochę gorzej. Ale nie o to przecież chodzi, jak co komu wychodzi… Chodzi bowiem o coś zupełnie innego – by dać głos tym, których zazwyczaj mniej słychać. Na tym właśnie polega technika wideo uczestniczącego – Participatory Video – promowana przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa Cotopaxi. Jego członkowie realizują etiudy, kampanie, filmy edukacyjne, uczestniczą w edukacji kulturalnej. – Korzystając z naszego doświadczenia artystycznego, naukowego i na polu animacji społecznej, budujemy więzi i umacniamy relacje w środowiskach lokalnych. Wierzymy, że sztuka i zaangażowanie społeczne idą w parze, nawzajem się wzbogacając – mówią sami o sobie i swojej działalności.

I faktycznie, choćby na stołecznym Zaciszu zarówno stowarzyszenie, jak i tajniki filmowania są już doskonale znane – przede wszystkim seniorom, którzy brali udział w warsztatach Późne debiuty na Zaciszu. Jeszcze wcześniej warszawiacy w jesieni życia – w sumie 50 osób – nakręcili 15 filmów krótkometrażowych, właśnie tą samą metodą, do której uciekł się pod koniec filmu Krzysztofa Kieślowskiego jego bohater. Po prostu skierowali oko kamery na siebie… Premiera filmu odbyła się w kinie Muranów 18 grudnia 2015 r. Publiczność dopisała!

W ramach projektu członkowie stowarzyszenia mieli okazję podnieść kompetencje – tym razem własne. Do Wielkiej Brytanii, Danii i na Maltę wyjechało w sumie 25 osób: członków zarządu, pracowników administracyjnych, trenerów, wolontariuszy. Mogli się szkolić, podszlifować angielski, zawierać nowe znajomości.

Świat filmu działa ponad granicami – i dobrze, by i jego przedstawicieli nic nie hamowało, nie ograniczało. Wiarę w siebie i międzynarodowy wymiar sztuki filmowej będą mogli przekazać dalej, uczestnikom organizowanych przez siebie projektów. Cała Europa czeka na filmy seniorów z Zacisza. Niech wszyscy poznają twórczość starszych mieszkanek i mieszkańców Warszawy!

  • PROGRAM: Erasmus+ Edukacja dorosłych
  • REALIZATOR: Stowarzyszenie Pracownia Filmowa Cotopaxi
  • CZAS REALIZACJI: 1 czerwca 2015 r. – 31 maja 2016 r.
  • STRONA WWW: www.pracowniacotopaxi.pl