W sferze ekologicznej żywności


Od początku roku Stowarzyszenie Polaris z Sopotni Wielkiej w woj. śląskim prowadzi inicjatywę promującą ekologiczną żywność. Jej głównym punktem jest postawiony niedawno sferyczny ogród badawczy – niewielka szklarnia, w której lokalna młodzież sadzi i pielęgnuje własne warzywa oraz zioła.

Organizacja zajmuje się głównie kwestiami astronomii, prowadzi akcje uświadamiające na temat skutków zanieczyszczenia świetlnego i organizuje pokazy czystego nocnego nieba. Członkowie organizacji przez ostatnie kilka miesięcy prowadzili eksperymenty, prelekcje i konkursy związane ze zdrową żywnością, a kluczowym elementem ich działań było postawienie sferycznego ogrodu badawczego.

To niewielka szklarnia o półkulistym kształcie, w środku której rosną warzywa i zioła – m.in. papryka, pomidory, bazylia. To pierwsze tygodnie jego działania, ale w najbliższych miesiącach w specjalnych heksagonalnych donicach pojawią się też dynie i marchewki. O ogród dbają dzieci z gminy Jeleśnia, podzielone na 11 kilkuosobowych grup. – Młodzież angażuje się od samego początku – od siewu nasion, przez podlewanie i pielęgnację – wyjaśnia Natalia Krzeszowiak, wolontariuszka nadzorująca projekt.

Dla członków Stowarzyszenia Polaris cel całego przedsięwzięcia jest jasny: wytworzyć u młodszego pokolenia świadomość tego, jakie są zalety hodowania i jedzenia ekologicznej żywności. Natalia przyznaje, że stan wiedzy o zdrowej diecie i nawykach żywieniowych dzieci z lokalnych szkół jest niski. Nawet wśród młodzieży z rodzin zajmujących się uprawą roli świeże rośliny często są zastępowane słodyczami i gazowanymi napojami. Pomysłodawcy inicjatywy sferycznego ogrodu chcieliby, aby zaangażowanie uczniów szkół we własnoręczną uprawę pokazało dzieciom, że to satysfakcjonująca praca, której owoce są smaczne i zdrowe.

Postawienie kulistej szklarni to tylko część inicjatywy. Przygotowania trwały kilka miesięcy: trzeba było kupić niezbędne materiały i nasiona, stworzyć niewielkie laboratorium do przeprowadzania badań, a także spopularyzować projekt przez wykłady na temat zdrowej żywności. Konstrukcja stanęła w maju, ale odpowiednio wcześniej zaczęto sadzić pierwsze rośliny, by następnie przesadzić je do doniczek. Uczestnicy mieli też okazję wziąć udział we wprowadzającym wyjeździe do gospodarstwa ekologicznego w Jeleśniej.

– Myśleliśmy nad zwykłym ogrodem, ale to nie przyciągnęłoby dzieciaków. Stąd właśnie kształt sfery – mówi Natalia. Z tego samego powodu organizowane są dodatkowe aktywności, takie jak konkursy czy eksperymenty z hodowlą dżdżownic lub badaniem poziomu pH gleby. Ponadto w najbliższych tygodniach uczestnicy wprowadzą innowacyjne sposoby uprawy hydroponicznej, czy tworzenia doniczek z recyklingowanych butelek i żarówek.

Priorytetem jest stworzenie nie tylko pożytecznej, ale i przyjemnej hodowli roślin. Oprócz podlewania i pielęgnacji ziół i warzyw, ogród sferyczny może też więc być wykorzystywany jako miejsce relaksu. – Dzieci już zapowiedziały, że chciałyby tutaj spędzać wolne chwile, czytać książki – opowiada Natalia. Z myślą o nich w szklarni zawieszono hamaki.