Widzimy się online!


Zdalna realizacja projektów wymaga planowania, komunikacji, koordynacji zadań i wydarzeń oraz wspólnej pracy nad materiałami. Warto znać narzędzia informatyczne, które nam to umożliwią

Kontakt między członkami zespołu
» Dobrym uzupełnieniem bieżącej wymiany e-maili są komunikatory tekstowe z opcją rozmów głosowych i wideo, jak Google Chat, Facebook Messenger czy zamknięta grupa na Facebooku.
» Do prowadzenia regularnych spotkań zespołu pomocne będą aplikacje do połączeń wideo, jak Google Meet, Skype czy Zoom. Jeśli projekt lub zespół wymagają bardziej rozbudowanych aplikacji, pozwalających np. na tworzenie kanałów tematycznych czy podział na mniejsze grupy robocze, warto sięgnąć po kompleksowe rozwiązania, idealne do komunikacji tekstowej, takie jak Slack, Facebook Workspace oraz Discord i Microsoft Teams, nadające się także do spotkań i prezentacji.

Zarządzanie zadaniami
» Dla początkujących Confluence czy Asana mogą wydać się zbyt skomplikowane i kosztowne, można więc sięgnąć po prostsze rozwiązania. Warte uwagi jest Trello, które oferuje gotowe schematy do wizualnego zarządzania zadaniami, dzieląc je na te do zrobienia, w trakcie realizacji i wykonane. Pomocne okażą się też proste aplikacje pozwalające na tworzenie i współdzielenie list zadań, jak Evernote czy Google Keep.
» Organizacja spotkań, zadań i wydarzeń projektowych wiąże się z planowaniem kalendarza, który również warto współdzielić w ramach zespołu. Umożliwia to kalendarz Google, a także MS Outlook i Office365 oraz iCloud. Zdalne uzgadnianie terminów ułatwiają usługi typu Calendly czy Doodle.

Współdzielenie materiałów
» We współdzieleniu notatek, dokumentów i ich wspólnej edycji online pomogą np. Dokumenty, Prezentacje i Arkusze Google, które przechowywane są na Dysku Google. Podobne rozwiązania oferuje Microsoft Office 365 i iCloud. Możliwość współpracy zespołowej dają też aplikacje Canva czy DesignBold z gotowymi szablonami do projektowania materiałów graficznych. Pomocne przy współdzieleniu dokumentów mogą być wspomniane kompleksowe aplikacje, jak Slack, Microsoft Teams czy Facebook Workspace ze względu na ich wygodne opcje integracji ze wspomnianymi usługami.
» Innym rozwiązaniem jest edycja plików za pomocą własnego oprogramowania i współdzielenie ich z członkami zespołu dzięki wspólnej przestrzeni dyskowej, którą oferuje np. Dropbox, Box czy iCloud.