Wiedza w małym… kciuku


Nie lubisz rozstawać się ze smartfonem? Masz dość banalnych gierek? Naucz się czegoś pożytecznego, korzystając z aplikacji edukacyjnych

W dwóch najpopularniejszych sklepach z aplikacjami, czyli Google Play i iTunes, można znaleźć setki tysięcy programów mogących pomóc w nabywaniu wiedzy. Warto jednak skorzystać z poniższego poradnika, w którym znajdziesz podstawowe informacje na temat najlepszych aplikacji oferowanych w internecie.

DUOLINGO – JĘZYKI OBCE

Jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języka angielskiego, a od niedawna także innych języków z całej Europy. Umożliwia przetestowanie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej, uczy używania języka w codziennych sytuacjach. Z aplikacji mogą korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy. Swymi osiągnięciami można także pochwalić się znajomym.

SUPERMEMO – JĘZYKI OBCE

Program wykorzystuje innowacyjną metodę nauki, tożsamą ze swoją nazwą, która pozwala na poznanie nowego języka nawet do 15 razy szybciej (supermemo.pl). Wymaga sporych nakładów pracy, ale jej skuteczność zaskakuje. Aplikacja jest darmowa, jednak za same kursy, z których składa się cykl, płaci się słono – nawet do kilkudziesięciu dolarów.

WORLD ATLAS – GEOGRAFIA

Produkt stworzony przez National Geographic – głównym elementem jest trójwymiarowa mapa Ziemi w podziale politycznym. Po wybraniu konkretnego państwa wyświetla się dodatkowy panel, na którym można znaleźć informacje na jego temat. Mowa tutaj o dokładnych współrzędnych geograficznych, powierzchni, liczbie ludności, języku urzędowym itp. Nie zapomniano o podaniu szczegółów dotyczących stolic.

IMATHEMATICS – MATEMATYKA

Ze względu na przejrzysty układ, ciekawe opracowanie haseł, quizy, które utrwalają przerobiony materiał, zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji. Do obliczeń matematycznych wykorzystuje znaną platformę Wolphram Alpha. Ma jednak również znaczącą wadę – program dostępny jest wyłącznie w języku angielskim.

VISUAL ANATOMY – BIOLOGIA (ANATOMIA)

Aplikacja ta przeznaczona jest w szczególności dla studentów medycyny, jednak przyda się także uczniom szkół średnich. Pomaga się zapoznać z ludzkim ciałem, zrozumieć jego działanie, a także prześledzić jego rozwój. Wszystko to za sprawą 1247 grafik 3D. Przygotowano także do nich komentarze w języku angielskim.

HISTORYKON – HISTORIA

Historykon podbija serca nie tylko miłośników historii, lecz także tych, którzy za „nauczycielką życia” raczej nie przepadają. Wszystko za sprawą czytelnej i sprawnie działającej przeglądarki, bardzo szerokich i atrakcyjnych graficznie zasobów i interesująco przedstawionych faktów historycznych. Większa część narracji prowadzona jest w formie swobodnej rozprawy, opisującej kolejne wydarzenia w bardzo plastyczny sposób.

AMAZING UNIVERSE FACTS – ASTRONOMIA

Lubisz spoglądać w gwiazdy? Aplikacja Amazing Universe Facts wyjaśni wszystkie trudne pojęcia, na które natrafisz podczas poznawania nieba. Dodatkowym plusem są świetnej jakości grafiki, przedstawiające konstelacje widoczne nad naszymi głowami.

LUMOSITY – STYMULOWANIE ROZWOJU UMYSŁOWEGO

Lumosity to zestaw kilku gier sprawdzających różne zdolności intelektualne: pamięć liczb, pamięć przestrzenną, refleks, umiejętność widzenia wzorców i inne. Zupełnie nieświadomie podczas gry rozwijamy umysł. Który dokładnie fragment? Tego dowiadujemy się po zakończeniu rozgrywki na dany dzień. Edukacja poprzez zabawę w czystej postaci!

TED – POPULARYZACJA NAUKI

Pod skrótem TED kryje się cykl konferencji naukowych i wykładów organizowanych przez amerykańską Sapling Foundation. Nie istnieje praktycznie temat, który nie zostałby w nich poruszony, a więc niewątpliwie warto się z nimi zapoznać. W nagrania audio lub wideo można się zagłębić właśnie poprzez mobilną aplikację.