Włącz czwarty e-Bieg Erasmusa! Zmagania sportowe w Starym Sączu


Do Biegu Erasmusa, imprezy organizowanej cyklicznie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, dołączyła młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

Rok 2020, wyjątkowy pod wieloma względami, zmusił organizatorów do nagłej zmiany formuły październikowej imprezy, która odbyła się pod hasłem: „Włącz czwarty e-Bieg Erasmusa”.

– Bieg został zamieniony na godzinną rywalizację zdalną czteroosobowych drużyn sztafetowych. Celem tegorocznej imprezy jest wsparcie młodych podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach – wyjaśnia Agnieszka Obrzud, przedstawicielka starososądeckiej szkoły i  organizatorka tutejszego biegu.

Bieg Erasmusa propaguje zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i sportową rywalizację w duchu fair play. – Jak na Erasmusa przystało, wydarzenie jest też promocją sportu jako narzędzia do włączania się społecznego. Jednym ze standardów programu jest wyrównywanie szans i podnoszenie świadomości znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia oraz zapewnienie równego dostępu do sportu – dodaje Agnieszka Obrzud.

Do rywalizacji (i spróbowania swoich sił w wirtualnej konfrontacji lekkoatletycznej!) w szkole w Starym Sączu mógł zgłosić się każdy uczeń. Zawodom niestety nie sprzyjała deszczowa aura. Część uczniów korzystała zatem z sali gimnastycznej we własnej szkole lub tej na terenie pobliskiego liceum ogólnokształcącego. Znalazły się jednak drużyny, którym pogoda nie była straszna i próbowały swoich sił na świeżym powietrzu. Spośród śmiałków osiem ekip ukończyło pełen dystans, a najdłuższą trasą było pokonanie łącznie 10 kilometrów 118 metrów.

Aby młodzi adepci lekkoatletyki mogli bardziej poczuć ducha rywalizacji, zostali uzbrojeni w profesjonalne numery startowe. Ponadto szkołę wyposażono w spadochron oporowy, pięć płotków, a także trzy taśmy-gumy oraz leżącą drabinkę. Uśmiechy niemal nie schodziły z twarzy uczestników przez cały czas trwania imprezy. Liczyła się przede wszystkim dobra zabawa!

Zdjęcie: archiwum organizatora