Wszystko dla czytelników


Jak stworzyć bibliotekę marzeń? Taką na miarę XXI wieku, z wykorzystaniem najnowszych technologii, z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych i innowacyjnymi formami wypożyczania książek? Takie zadanie postawili przed sobą lubelscy bibliotekarze

Wyobraźmy sobie publiczną bibliotekę miejską, która oferuje wspaniały wybór literatury pięknej i edukacyjnej, gazet oraz czasopism, mediów i muzyki, dostęp do internetu oraz elektronicznych baz danych, a także usługi dla niewidomych i niedowidzących czytelników. Wypożycza także czytniki e-booków, gry planszowe, zabawki, pomoce dydaktyczne, notebooki. Szczyci się innowacyjnymi formami udostępniania, jak Tramwaj Czytelników, samoobsługowe wypożyczanie książek, wrzutomaty. Bibliotekę, która organizuje programy kulturalne i edukacyjne dla mieszkańców, ale też dla profesjonalistów, w której standardem jest wydzielony kącik do zabawy dla dzieci i Family Point oraz mnóstwo propozycji dla seniorów.
Nie, to nie fantazja, tak wygląda założona w 1921 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jiříego Mahena w Brnie − największa tego typu placówka
na Morawach i druga co do wielkości w Czechach.

Mobilny bibliotekarz

Pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, szukając inspiracji, nawiązali partnerstwo z czeską biblioteką. Skorzystali z programu Erasmus+, a bezpośrednio
do napisania wniosku skłoniło ich szkolenie informacyjne FRSE, zorganizowane podczas Warsztatów Kultury w Lublinie. – Pomyśleliśmy: dlaczego nie?! Zrobiliśmy szybką diagnozę, czego w naszej bibliotece brakuje, i wyszło, że współpracy międzynarodowej – wspomina Joanna Chapska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Mobilny bibliotekarz”.

Roczne przedsięwzięcie zakończyło się w maju 2020 r. Jego uczestnicy – kadra lubelskiej placówki – wzięli udział m.in. w kursie angielskiego oraz pojechali do Brna, by na własne oczy przekonać się o zaletach tamtejszej biblioteki. – To był czas na obserwacje, pytania, przełamywanie barier językowych i kulturowych – mówi Joanna Chapska. Jej współpracownicy podkreślają też zalety poznawania – dzięki obserwacji – pracy na danym stanowisku.

Stwórzmy trzecie miejsce

– Nie mam wątpliwości, że biblioteka to przestrzeń idealna dla edukacji dorosłych. Tu mogą się oni wciąż uczyć, ale też uczestniczyć w różnych działaniach. Współczesna biblioteka ma dawać dostęp do wiedzy, informacji, kultury i technologii – mówi Monika Schmeichel-Zarzeczna, ambasadorka EPALE, historyczka sztuki, animatorka i bibliotekarka.
Według niej biblioteka może być tzw. trzecim miejscem aktywności (poza domem i pracą). Często dopiero w dorosłym życiu ludzie znajdują czas na odkrywanie swoich talentów, a w książnicach można wiele: organizować warsztaty, kursy komputerowe, zajęcia z robotyki. Popularne stają się też grywalizacja, e-learning i nauka języków. Biblioteki mogą również stanowić przestrzeń integracji społeczności lokalnych. W małych miejscowościach są często jedynym miejscem aktywności kulturalnej, twórczej, a przede wszystkim edukacyjnej.

Pomysły do ściągnięcia

Uczestnicy projektu „Mobilny bibliotekarz” bardzo skorzystali na wizycie w brneńskiej placówce. – Uświadomiłam sobie, jak wiele mamy do zrobienia. Seniorzy powinni być postrzegani w bibliotekach jako ważna grupa docelowa – zauważa Ewa Hadrian, jedna z uczestniczek. Inna, Bożena Lech-Jabłońska, podkreśla, że ważne dla niej było przyjrzenie się pracy czeskich partnerów na rzecz lokalnej społeczności. – Wyciągnęłam wnioski: musimy być bardziej otwarci na potrzeby pasjonatów, miłośników regionu. Tym bardziej, że WBP jest centralną biblioteką dla województwa lubelskiego.

Projekt „Mobilny bibliotekarz” realizowany był w ramach Akcji 1. Mobilność kadry edukacji dorosłych programu Erasmus+. Działania trwały od czerwca 2019 r. do maja 2020 r., wartość przedsięwzięcia wyniosła 23 tys. euro. Więcej na stronie: https://bit.ly/2WjXrgH
Zdjęcie: Grzegorz Winnicki