Zmienia życie, otwiera umysły – 30 lat programu Erasmus


Polska jest od prawie dwudziestu lat aktywnym uczestnikiem programu Erasmus, który w tym roku świętuje swoje trzydziestolecie. Z programu skorzystały dotychczas ponad 4 miliony europejskich studentów, a od kilku lat co roku 16 tysięcy adeptów polskich uczelni podejmuje w jego ramach studia lub praktykę za granicą.

Z tej okazji 24 listopada w warszawskim Teatrze Capitol odbyła się jubileuszowa konferencja „30-lecie programu Erasmus. Marzenia, perspektywy, sukcesy”. Wzięło w niej udział blisko dwustu przedstawicieli szkół wyższych, instytucji współpracujących z FRSE oraz studentów.

Konferencję otworzył Dyrektor Generalny FRSE dr Paweł Poszytek. Ważnym punktem pierwszej części konferencji była debata oksfordzka z udziałem studentów z Erasmus Student Network oraz finalistów I Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich (Kinga Białas, Bartłomiej Janiczak, Rafał Lega, Karolina Tokarz, Blanka Boguszewska, Maciej Gutowski, Michał Kruszyński, Anna Popek). Nad przebiegiem debaty czuwał marszałek (Paweł Nowak). Drużyny zmierzyły się w pojedynku na słowa z tezą „Semestr na Erasmusie, to najlepszy semestr w trakcie studiów”.

W części popołudniowej Beata Skibińska  (FRSE) w prezentacji „30 lat w kwadrans – sukcesy i wyzwania w programie Erasmus” przybliżyła uczestnikom nie tylko dane statystyczne lecz także „ojców-założycieli” programu Erasmus – Hywel’a Ceri Jones’a i Alana Smith’a  oraz profesor Sofię Acorradi, pionierkę idei programu.

Kolejnym punktem była dyskusja panelowa o wpływie Erasmusa na zainteresowania, pasje, ścieżkę kariery i plany życiowe jego uczestników. Wzięli w niej udział stypendyści Erasmusa (Kamil Bałuk, Gabriela Jelonek, Elżbieta Fonberg-Stokłuska, Martyna Perek, dr Ryszard Zamorski). Paneliści wskazywali zalety programu, które miały wpływ na to czym się dziś zajmują.

Jubileusz był też pretekstem do specjalnego podziękowania za wieloletnią współpracę Stowarzyszeniu Erasmus Student Network Polska, Sieci International Relations Offices Forum oraz Pani Marii Bołtruszko z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczystość uświetnił koncertem Jarek Wist, stypendysty programu Erasmus. Uczestnicy konferencji mogli również oglądać w foyer teatru jubileuszową wystawę poświęconą 30- leciu programu.