Zmieńmy ich dzień na lepsze!


Bo to możliwe. A oni mogą zmienić na lepsze nasze dni – i nasze życie. O kim mowa? O niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Jedni i drudzy mogą się wspaniale uzupełniać

Mogli się o tym przekonać młodzi wolontariusze z Armenii, Niemiec, Ukrainy, Turcji oraz Bośni i Hercegowiny, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie Fundacji Sprawni Inaczej. A konkretnie – przyjechali do Gdańska. W kolebce „Solidarności” uczyli się solidarności przez małe „s” – między sprawnymi a niepełnosprawnymi.

Ale zacznijmy od początku. Projekt Wolontariatu Europejskiego Zmieniajmy razem naszą codzienność! adresowany był zarówno do osób niepełnosprawnych, jak i wszystkich lokalnych środowisk w Gdańsku, skupiających otwartych i gotowych do działania ludzi. Trwał 11 miesięcy. Działania projektowe zaczęły się w październiku 2014 r. Uczestnicy przedsięwzięcia mogli wówczas wziąć udział w trzytygodniowym szkoleniu praktycznym z terapii zajęciowej i konkretnych technik wykorzystywanych na warsztatach (takich jak praca z gliną, tworzenie papieru czerpanego, szkliwienie ceramiki). Wolontariusze mieli też zagwarantowany profesjonalny kurs pracy z osobą niepełnosprawną, poprowadzony przez doświadczonego psychologa. Specjaliści służyli również wsparciem indywidualnym przez cały okres trwania projektu. Koordynatorka Joanna Kania-Kużajczyk wprowadziła wolontariuszy w realia pracy w organizacji goszczącej (czyli Fundacji Sprawni Inaczej), służąc pomocą 24 godziny na dobę. Młodzi uczestnicy projektu dostali więc wszelką możliwą pomoc i wsparcie. Była moc. A jak ją wykorzystali?

Głównymi tematami były: niepełnosprawność, kultura i sztuka. Wolontariusze mieli okazję uczestniczyć w bardzo różnorodnych i oryginalnych zajęciach – takich, jak: warsztaty kulinarne, zajęcia sportowe, malarskie, muzyczne, lekcje ceramiki. Realizowali też autorskie projekty na rzecz podopiecznych fundacji i mieszkańców Gdańska.

Przykłady? Hanna Azarenko z Ukrainy wymyśliła cykl zajęć dla niepełnosprawnych, bazujący na technikach rysunkowych i kolażu. Stworzyła też niezwykle poruszający cykl portretów podopiecznych Domu Samopomocy na Morenie. A Hanna Mueller królowała w pracowni ceramicznej! Spod jej palców – i palców jej uczniów – wychodziły prawdziwe szkliwione cudeńka. Działo się! Przyjazd młodych wolontariuszy z całej świata skutecznie wybił z codziennej rutyny zarówno kadrę i terapeutów, jak i samych niepełnosprawnych.

To była kolejna edycja projektu EVS, realizowanego przez Fundację Sprawni Inaczej z powodzeniem od wielu już lat. Za każdym razem młodzi przybysze przywożą ze sobą nowe pomysły, entuzjazm, zapał, zupełnie inne spojrzenie na niepełnosprawnych i pracę z nimi. Wolontariusze się uczą. Ale wszyscy, z którymi stykają się w Polsce, mają też szansę nauczyć się czegoś niezmiernie ważnego od nich. Efektem każdego projektu jest zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, rozwój. Ludzi – i samej organizacji.

  • PROGRAM: Erasmus+ Młodzież
  • REALIZATOR: Fundacja Sprawni Inaczej
  • CZAS REALIZACJI: 1 sierpnia 2014 r. – 31 grudnia 2015 r.
  • STRONA WWW: www.fsi.gda.pl