Znaleźć partnera doskonałego


Tych, którzy patrząc na tytuł, spodziewają się porad, jak szukać drugiej połówki na portalach randkowych, muszę rozczarować. Tematem tekstu będzie poszukiwanie partnera w akcji 2 programu Erasmus+ Edukacja dorosłych.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) od wielu lat angażuje się w projekty finansowane przez UE – najpierw w ramach programów Leonardo da Vinci i Grundtvig, a obecnie Erasmus+. Wszystko zaczyna się od pomysłu. Gdy już go mamy, zabieramy się za budowę partnerstwa. Odkąd na platformie EPALE pojawił się moduł wyszukiwania partnerów, to właśnie tam zaczynamy działania.

Tworząc ogłoszenie, trzeba pamiętać o rzetelnym wypełnieniu poszczególnych pól. Tytuł i opis muszą zainteresować i przekazać najważniejsze informacje o pomyśle. Równie ważne są informacje o tym, jakie umiejętności są nam potrzebne czy kogo poszukujemy (uwaga – by wybrać dobre dane z rozwijanej listy, trzeba się nagimnastykować, EPALE powinna jeszcze nad nią popracować…).

Po wypełnieniu danych i publikacji ogłoszenia pozostaje czekać i… zachować czujność. Na brak zgłoszeń nigdy nie narzekaliśmy. Dzięki internetowi poznaliśmy organizacje, do których inaczej byśmy nie dotarli. Mało tego – liczba ofert często powoduje, że wybór jest trudny. Decyzję podejmujemy, patrząc na:

  • zbieżność tego, co oferuje partner z naszymi potrzebami;
  • doświadczenie w realizacji projektów;
  • jakość kontaktu (forma wiadomości, przesłane materiały, szybkość reakcji na nasze pytania);
  • to, jak zgłaszający się operuje językiem projektu (niektóre e-maile wyglądają, jakby były przetłumaczone w Google);
  • aktywność i zaangażowanie w tematykę projektu. Bardzo cieszy nas, gdy przyszły partner nie tylko zgadza się na to, co proponujemy, ale sam wychodzi z pomysłami.

Trzeba dołożyć starań, żeby odpowiedzieć wszystkim (nawet odmownie). Oczywiście, wybór nie zawsze jest strzałem w dziesiątkę. Najszybciej odpowiadają instytucje, które nie wnoszą do partnerstwa żadnych merytorycznych wartości, a jedynie proponują, że zajmą się organizacją. Jestem zdania, że sprawy organizacyjne jesteśmy w stanie ogarnąć samodzielnie. A w partnerstwo warto wejść z kimś, kogo jeszcze nie znamy, a kto wniesie w nie coś cennego.

Zdarza się, że po akceptacji zgłoszenia potencjalny partner nie uczestniczy aktywnie w procesie poznawania się, tworzenia zrębów wniosku. Zawsze warto popytać, co się dzieje. Niestety, czasem trzeba z takiego niesolidnego partnera zrezygnować. Taką decyzję należy podjąć dość wcześnie, gdy nie ma jeszcze podziału zadań w projekcie, a przygotowanie wniosku nie jest zaawansowane.

Czy warto odpowiadać na zgłoszenia? Robimy to rzadko, bo z reguły to my mamy pomysł i szukamy bardzo konkretnych partnerów. Ale o tej możliwości lepiej nie zapominać. Odpowiedź na ogłoszenie powinna być zwięzła i konkretna (czasem otrzymywałam prezentację składającą się z pięćdziesięciu slajdów!). W celu przedstawienia naszej organizacji wystarczą trzy, cztery slajdy z celami działalności, doświadczeniem związanym z wiodącym tematem projektu czy kilka słów o kadrze.

Wśród wielu modułów, jakie oferuje platforma EPALE, moduł wyszukiwania partnerów był najbardziej oczekiwany. I nie rozczarowuje, choć można byłoby wyobrazić sobie dodatkowe udogodnienia – np. alert e-mailowy, informujący o pojawieniu się ogłoszenia spełniającego potrzeby. Najważniejsze jednak, że moduł spełnia swoją rolę. Zachęcam do korzystania z niego i życzę tak dobrych efektów, jak te, które stały się udziałem Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Dłuższa wersja tekstu ukazała się na platformie EPALE.
Byłeś/aś już na EPALE?

EPALE (www.ec.europa.eu/epale) to ogólnoeuropejska, wielojęzyczna platforma internetowa dla specjalistów z obszaru uczenia się dorosłych m.in.: nauczycieli osób dorosłych, edukatorów, szkoleniowców, wolontariuszy, decydentów i naukowców zajmujących się andragogiką czy też doradców zawodowych.
Celem platformy jest stworzenie ogólnoeuropejskiej społeczności profesjonalistów i wsparcie ich w rozwoju zawodowym. Korzystanie z EPALE jest bezpłatne. Portal finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.