Czas na zmiany! Międzynarodowe seminarium.


Nowoczesne narzędzia edukacyjne są w zasięgu ręki. Udowodnili to uczestnicy polskiej edycji międzynarodowego seminarium Tool Fair.

Tool Fair to cykliczne spotkania odbywające się w różnych miastach Europy, wokół których zgromadzili się eksperci od edukacji. Głównym celem seminariów jest wymiana doświadczeń dotyczących różnorodnych autorskich i innowacyjnych narzędzi edukacyjnych oraz zdobycie nowych umiejętności. Uczestnicy Tool Fair mają doskonałą okazję popracować wspólnie nad nowymi sposobami pracy wykorzystywanymi w projektach młodzieżowych. Ważnym elementem spotkań jest też spojrzenie w przyszłość i ustalenie strategii działań, które będzie można podejmować po powrocie do domów.

Polska edycja Tool Fair odbyła się w dniach od 19 do 23 listopada 2012 r. we wnętrzach XVI-wiecznego zamku w Pułtusku. Główny temat spotkania brzmiał Tools for Changes (Narzędzia dla zmian). Uczestników seminarium powitał dyrektor Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu” Tomasz Bratek. Podkreślił on, że chociaż nieznany jest do końca kształt  nowego programu młodzieżowego, to jedno jest pewne – przyszłość należy do młodych ludzi. Seminarzyści mieli także okazję usłyszeć historię Tool Fair z ust jego pomysłodawcy Bernarda Abrigiani, który zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia nowych narzędzi edukacyjnych dla kolejnych pokoleń.

W trakcie seminarium uczestnicy w aktywny sposób zdobywali wiedzę. Podczas 32 różnych warsztatów dowiadywali się, jak pracować z młodym rodzicem i wykorzystywać nowe media do codziennej pracy z młodzieżą. Poznawali też metody prawidłowej komunikacji z drugim człowiekiem, sposoby na rozwiązywanie problemów oraz zastanawiali się nad tym, jak zaplanować dobrą ewaluację projektu i działania upowszechniające jego rezultaty. Odbył się warsztat, na którym wystarczyło się po prostu śmiać, ale i taki, na który trzeba było przynieść dwieście dwulitrowych butelek z nakrętkami.

Warsztaty prowadzone były w sposób pozaformalny przez samych uczestników. Jednak – jak na otwarciu Tool Fair powiedział Bernard Abrigiani – to, że nasze metody są pozaformalne, nie oznacza, że nie są poważne. – Każdy uczestnik wyniósł z warsztatów  konkretną wiedzę i umiejętności, które później mógł wdrażać w swojej pracy z młodymi ludźmi. Tylko wtedy warsztaty mają sens, gdy wiedzę wyniesioną z nich zaczynamy wykorzystywać na co dzień – mówi koordynatorka Tool Fair Dominika Jagiełło.

W trakcie seminarium organizatorzy nie zapomnieli także pochwalić się dorobkiem naszego kraju i tradycyjną polską kuchnią. Już pierwszego dnia w trakcie gry symulacyjnej Castle discovery seminarzyści odkrywali historię pułtuskiego zamku. W kolejnym dniu podczas warsztatów z profesjonalnymi kucharzami mieli okazję  przygotować polskie pierogi, sałatkę jarzynową i inne ciekawe dania. – Kuchnia to doskonały sposób poznawania naszej kultury. Chcieliśmy, aby uczestnicy nauczyli się przygotowywać polskie potrawy, aby mogli przygotować je rodzinom czy kolegom, gdy wrócą do swoich domów – mówi Mateusz Jeżowski, organizator. Na koniec wtorkowego dnia niespodzianką był koncert Czesława Mozila.

Ciekawym aspektem Tool Fair było zaangażowanie samych uczestników w jego realizację. Oprócz prowadzenia wspomnianych warsztatów seminarzyści przygotowali także targi narzędzi, w trakcie których prezentowali swoje działania, projekty, metody pracy.

A co w 2013 roku? Grecki Tool Fair – mamy nadzieję, że tak samo owocny jak ten w Polsce.