Dziesięć lat programu Grundtvig


Polska Narodowa Agencja zorganizowała uroczystą konferencję z okazji 10-lecia programu Grundtvig w Polsce. Odbyła się ona 10 grudnia 2010 r. w Warszawie i zgromadziła beneficjentów programu, jego przyjaciół, przedstawicieli decydentów i osoby współpracujące z programem.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki w swoim wystąpieniu otwierającym konferencję podkreślił znaczenie niezawodowej edukacji dorosłych w dobie  szybkich zmian demograficznych, społecznych i technologicznych. Podczas pierwszej części konferencji wspominano kolejne etapy rozwoju programu Grundtvig i przedstawiano typowe działania wspierane przez program w Polsce przez ostatnie 10 lat: uczenie się seniorów, rodziców i rozwój rodzin, uczenie się dorosłych na terenach wiejskich, w zakładach karnych oraz w placówkach takich jak biblioteki publiczne.

Druga część spotkania poświęcona była rozstrzygnięciu konkursu dla beneficjentów „Pierwsza Liga Grundtviga”, który Narodowa Agencja ogłosiła w czterech kategoriach: najlepszy słuchacz, pracownik, organizacja oraz plakat. Zarówno podczas wręczania nagród, jak i wcześniejszych wspomnień i prezentowania przykładów najlepszej praktyki uczestnicy konferencji usłyszeli wiele przykładów pokazujących, jak program Grundtvig pomógł rozwinąć się zarówno dorosłym słuchaczom, jak i organizacjom i ich pracownikom (wyniki konkursu zostały podane w drugiej części publikacji). Na zakończenie konferencji odśpiewano „Sto lat” 10-latkowi i skonsumowano urodzinowy tort, udekorowany specjalnym logo na 10-lecie programu Grundtvig w Polsce.

Publikacja