Edukacja, która inspiruje


Jarosław Gowin podkreśla, że umiędzynarodowienie polskich uniwersytetów to jeden z jego priorytetów i zapowiada zmiany w szkolnictwie wyższym. Edukacja również wymaga reform, dlatego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zainicjowało szereg procesów pozwalających ministerstwu na identyfikowanie problemów, z którymi mierzy się środowisko akademickie. Od nowej strategii dla nauki zaczynamy ostatni w tym roku numer „Europy dla Aktywnych”.

Rozwój systemu edukacji opiera się nie tylko na wskazywaniu trudności i barier do pokonania, ale także na nagradzaniu, o czym przekonali się uczestnicy Gali Wręczenia Nagród Edukacyjnych. W trakcie uroczystości statuetki odebrali zwycięzcy konkursów EDUinspiracje, EDUinspirator i EDUinspiracje ‒ Media.  Nagrodzone osoby to przedstawiciele instytucji, które zrealizowały najbardziej wartościowe projekty edukacyjne w ramach programów zarządzanych przez FRSE oraz osoby indywidualne, które wyróżniają się pasją i sukcesami w obszarze innowacyjnych działań edukacyjnych oraz upowszechniania ich rezultatów. Na kolejnych stronach kwartalnika prezentujemy relację z wydarzenia oraz obszerne opisy projektów nagrodzonych w konkursie EDUinspiracje.

Nie zabrakło również artykułu „Na EVS spełniaj marzenia” Krzysztofa Andrulonisa – laureata głównej nagrody w konkursie EDUinspiracje – Media. Konkurs ma na celu wyróżnić najlepsze materiały dziennikarskie poruszające problematykę związaną z programami i inicjatywami zarządzanymi przez FRSE. Tegoroczny laureat zdobył uznanie Kapituły konkursowej, opisując historie kilku osób, które wyjechały do Armenii, Toskanii i Bułgarii w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS).

Wolontariat Europejski świętował w tym roku swoją 20. rocznicę – nie jest to jednak jedyny jubileusz, o którym warto pamiętać. Niebawem obchodzić będziemy 30-lecie programu Erasmus, które oficjalnie zainaugurowane zostanie podczas Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego 11 stycznia 2017 roku, którego zapowiedź znalazła się także w aktualnym numerze kwartalnika.

Zachęcamy do lektury!