EPALE – dodawaj i komentuj


15 kwietnia w Brukseli odbyła się uroczysta konferencja inaugurująca Elektroniczną platformę na rzecz uczenia się dorosłych w Europie (EPALE). Podczas konferencji podkreślono rosnącą rolę edukacji dorosłych i dyskutowano na temat roli platformy EPALE we wspieraniu uczenia się przez całe życie.

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie EPALE – przeznaczona dla specjalistów związanych z tematyką uczenia się dorosłych – może być również przez nich współtworzona. Jakie treści mogą dodawać użytkownicy platformy? Po pierwsze na EPALE można zamieszczać informacje o wydarzeniach organizowanych dla osób zajmujących się edukacją dorosłych, np. konferencjach, kursach i seminariach. Z pewnością na portalu pojawią się również zaproszenia na wyjazdy dla pracowników organizacji edukacji dorosłych przygotowujących wnioski o dofinansowanie w ramach akcji 1 Mobilność kadry programu Erasmus+, sektor edukacji dorosłych.

Najprostszym sposobem zgłoszenia wydarzenia jest wypełnienie formularza na platformie. Wystarczy zarejestrować się jako użytkownik, oczywiście bezpłatnie, i po zalogowaniu wejść w zakładkę Aktywność społeczności a następnie do sekcji Kalendarz wydarzeń. Po kliknięciu na hasło Zasugeruj wydarzenie pojawi się formularz, do którego należy wpisać dane. Wydarzenie powinno być opisane w takim języku, w jakim będzie prowadzone. Po zgłoszeniu Krajowe Biuro EPALE zweryfikuje, czy dane wydarzenie wpisuje się w tematykę platformy i czy jego opis jest kompletny. Po akceptacji informacja o wydarzeniu pojawi się na stronie.

Użytkownicy EPALE mogą też doposażyć dostępną na platformie bibliotekę o zasoby dotyczące edukacji dorosłych. W bibliotece mogą się znaleźć: publikacje i raporty, artykuły, materiały szkoleniowe stosowane przez kadrę edukacji dorosłych oraz studia przypadku dotyczące innowacyjności podejścia do edukacji dorosłych. Treści mogą być publikowane po polsku lub w innym języku. Na razie materiały do biblioteki można przesyłać w formie elektronicznej bezpośrednio do Krajowego Biura EPALE. Już wkrótce jednak na platformie – w sekcji Biblioteka materiałów – pojawi się specjalny formularz, umożliwiający samodzielne proponowanie zasobów do zamieszczenia.

Dzielenie się zasobami musi się odbywać z poszanowaniem praw autorskich. W praktyce odznacza to, że użytkownicy mogą proponować materiały, które nie są przedmiotem praw autorskich lub których autorzy zgodzili się na publikację. Po zgłoszeniu zasobu i jego weryfikacji pod kątem zgodności z profilem platformy Krajowe Biuro EPALE udostępni dany materiał na stronie.

Zapraszamy serdecznie do publikowania na platformie informacji o wydarzeniach i do dzielenia się zasobami oraz do komentowania treści opublikowanych przez innych przedstawicieli kadry edukacji dorosłych. W przypadku problemów technicznych lub pytań zapraszamy do kontaktu z Krajowym Biurem EPALE (tel. 22 46 31 063, e-mail: epale@frse.org.pl)

Anna Pokrzywnicka

Krajowe Biuro EPALE