Historie sukcesu stypendystów SCIEX


W ramach realizowanego od 2009 roku Funduszu Stypendialnego SCIEX 135 doktorantów i młodych uczonych otrzymało stypendia o wartości ogółem prawie 12 mln franków szwajcarskich na przeprowadzenie innowacyjnych projektów badawczych w najlepszych jednostkach naukowych w Szwajcarii.

Program SCIEX to również 135 niepowtarzalnych historii sukcesów, które odnieśli stypendyści. Wczoraj odbył się uroczysty wernisaż wystawy, która prezentuje niektóre z nich. W wernisażu udział wzięli między innymi Jego Ekscelencja Ambasador Konfederacji Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl, dyrektor Biura Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy Roland Python, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) Mirosław Marczewski, członek zarządu FRSE Marcin Rolnik, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz stypendyści programu SCIEX.

Stypendyści programu SCIEX reprezentują wszystkie dziedziny. Wśród naukowców, którzy prowadzą badania w Szwajcarii znalazła się między innymi osoba, która poszukiwała sposobu na wczesne zdiagnozowanie choroby Alzhaimera oraz naukowiec zajmujący się psychologicznym studium nad osobowością narcystyczną. Jedna ze stypendystek prowadziła natomiast badania w dziedzinie tańca.

Stypendium całkowicie odmieniło moje życie zawodowe i prywatne, dało impuls do wielu działań. Dla mojej instytucji macierzystej bardzo ważne było nawiązanie współpracy w ramach projektu z jedną z najlepszych politechnik w Europie (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – Politechnika Federalna w Zurychu), a nawet na świecie – komentuje stypendystka SCIEX Joanna Bryś, adiunkt wykładowca w Katedrze Chemii Wydziału Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Kim są pozostali stypendyści? Jakie projekty badawcze prowadzą? Jak stypendium SCIEX wpłynęło na ich życie zawodowe i prywatne? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w publikacji dostępnej w dwóch wersjach językowych: => Wersja PL => Wersja EN

Zapraszamy również do obejrzenia filmu podsumowującego program SCIEX i odwiedzenia strony internetowej www.sciex.pl